Meyve/Bağ Tesisi Yatırım Kredisi

Tarımsal üretim faaliyetlerinde kişilere sağlanan finansal destek seçenekleri tarımsal faaliyetlerinin etkinliğinin ve bu alanda faaliyet gösteren kişilerin farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak çözüm oluşturulabilmesi adına oluşturulan banka kredi ürünleri arasında yer almaktadır. Meyve/bağ tesisi yatırım kredisi seçenekleri de banaklar tarafından kişilere sunulmuş olan banka kredi ürünü seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu banka kredi ürünü seçeneği ile tesisi yatırımları için kişilere gerekli olan nakdi destek seçeneklerinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Kişilere tesisi yatırımlarında nakit desteği sağlayan bu kredi seçeneği kişilere farklı birçok alanda kolaylık sağlamaktadır.

Bu kredi seçeneği ile kişilere sağlanan kolaylıklar arasında kişilere tesisi yatırımlarında arazi alımlarında ve meyve fidanı alımlarında destek sağlamasının yanı sıra arazi düzenlemesi ve uygun sulama sistemlerinin kurulmasında da destek sağlanmaktadır. Bu şekilde üretime modernlik kazandırılması ve üretimden verimli sonuç alınabilmesi adına gerçekleştirilebilecek farklı sistemlerin kurulabilmesi için yatırım harcamalarına uygun koşullarda destek verilmektedir. Meyve/bağ tesisi yatırım kredisi ile kişilere sağlanan kolaylıklar ve kredi seçeneğinin özellikleri ise; bu kredi seçeneği kişilerin yatırım maliyetlerinde ihtiyaç duydukları nakit miktarının %85’ine kadar olan kısmını karşılar, bu kredi seçeneklerinin vade sürelerinde kişilere uygun koşullar sağlanmasının yanı sıra ipotekli kredilerde 120 aya kadar vade süresi kişilere sunulmaktadır. Bunların yanı sıra kişiler kredilerinin geri ödemelerini 1-3-6 ya da 12 ayda bir dönemsel ödeme seçenekleri ile tercih ettikleri ödeme seçeneklerine uygun olarak yapabilmektedirler.

Ülkemizde hizmet sağlayan tüm bankalar tarafından genel olarak müşterilerine sunulan bu kredi seçeneklerinde kişilerden bazı evraklar talep edilmektedir. Bu evraklar genel olarak;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Çiftçilik Belgesi
  • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi
  • Fidan ya da fide sertifikası
  • Yatırım için gerekli olan harcama ve diğer gelir gider belgeleri yani alımı yapılacak yatırım seçenekleri için fatura ya da alım satım makbuzu şeklinde ifade edilebilmektedir.

Ancak bankaların şubelerinde yapılacak olan değerlendirmelere göre kişilerden farklı evraklarda banka tarafından gerekli görüldüğünde talep edilebilmektedir. Bu bankaların değerlendirme kıstaslarına yönelik olarak farklılık gösterebilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ