Öğrenci Kredisi Başvuru Şartları ve İstenilen Belgeler

Tüm yetişkin  bireyler gibi öğrencilerinde kendilerine özgü ihtiyaçları bulunmaktadır. Örneğin okul harç masrafı,yurt masrafı,kitap masrafı gibi masrafları öğrenci masrafları adı altında sıralayabilmemiz mümkündür. Genellikle Üniversite öğrencilerinde bulunan bu ihtiyaçlar nakit para olmadan karşılanması zor olan ihtiyaçlardır. Bu gibi nedenlerle kimi zaman öğrencilerde kredi vermede öncü kurum olan bankalara başvurmaktadırlar. Ancak günümüzde her banka öğrencilere kredi olanağı sunmamaktadır.Öğrencilere kredi olanağı sunan bankaların ise birinci ve en önemli şartı kredi talebinde bulunacak olan öğrencinin reşit olması yani 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Reşit olmayan öğrenci bankalardan kredi kullandırımı yapamaz.

ÖĞRENCİYE KREDİ

ÖĞRENCİYE KREDİ

Bankalar arasında adı eğitim kredisi diye geçen ve sadece 18 yaşını doldurmuş olan öğrencilere verilen krediler sayesinde öğrenciler de ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Eğitim kredisi adı altında verilen kredilere öğrenciler ailelerini kefil olarak göstererek başvurduklarında alacakları sonuç genellikle olumlu olmaktadır. Ayrıca öğrencinin hareket gören bir hesabının bulunduğu banka aracılığı ile kredi başvurusu yapması kredinin olumlu sonuçlanması için başkaca bir etkendir.Eğer krediye başvuran öğrencilerin kredilerinin red olması durumunda ilgili eğitim kredisine öğrenci yerine veliler de başvuruda bulunabilmektedir. Bankalar eğer krediye başvuran öğrenci velisinin gelir düzeyini yeterli bulursa eğitim kredisi adı altında başvurduğu krediyi onaylar. Ancak velinin gelir düzeyini yeterli bulmaz ise velilerden kefil yada teminat vermelerini talep edebilir. Fakat bankalar genellikle öğrenciye vermekte olduğu eğitim kredisinde eğer veli kefaleti ile veriliyorsa kolay kolay olumsuz sonuç almıyorlar.

Eğitim kredisi veren bankalar günümüzde malesef sayıca azdır. Özellikle de okulların açılmasına yakın zamanlarda bankalar kampanya yaparak müşteri potansiyellerini arttırmak için eğitim kredisi adı altında ürün pazarlamak adına çalışmalarını tamamlar. Bunun sonucunda bireyler özellikle de öğrenciler tarafından okul sezonu açılmadan giderilmesi gereken eğitim ihtiyaçlarına cevap olarak bankaların sunmakta olduğu bu kredi ürününden yararlanmak ister. Eğitim kredisi veren bankalardan bazıları; Ziraat Bankası, Garanti Bankası,İş Bankası, Akbank, Yapı kredi Bankası gibi bankalardır. Bu bankaların sunmuş olduğu ürün sayesinde bir çok öğrenci eğitimi için gerekli olan temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Böylelikle hem bankalar kazanmakta hemde bireyler rahata kavuşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ