Serbest Piyasada Fındık Fiyatları 2018 DE YÜZLER GÜLER:)

Fındık, sağlık açısından oldukça önemli bir besindir. Kalori oranı oldukça yüksek olan fındığın saç ve cilde bile birçok fayda sağladığı herkes tarafından biliniyor. Bu kadar sağlıklı bir besin olmasına rağmen fiyatının yüksek olması nedeni ile her eve giremiyor maalesef. Raflardaki satış fiyatı oldukça yüksek ancak üreticileri fındık fiyatlarından hiç de memnun değil. Çünkü üretim fiyatı ile satış fiyatı arasında ciddi bir uyumsuzluk söz konusu.

Fındık fiyatlarını etkileyen en önemli nedenlerden biri, üretim miktarıdır. Bazı yıllarda yaşanan olumsuz iklim koşulları nedeni ile üretim az gerçekleşebiliyor. Üretimin az olduğu dönemlerde fındık fiyatlarında artış görünüyor. Üretimin fazla olması durumunda ise, fiyatlarda bir azalış gözlemleniyor. Yani fiyatı etkileyen konular arasında en büyük etken olarak hava koşullarını gösterebiliriz.

2018 yılında fındık fiyatları nasıl olacak? Üreticinin yüzü 2018 yılında gülecek mi? Ekonomik anlamda zor günlerden geçtiğimiz bu dönemlerde fındık fiyatları konusunda da beklenen yükseliş sağlanamadı. Ticaret Odasının yayımladığı fiyat listesinde yer alan fındık fiyatlarının güncel hali ise şu şekilde: Brüt fiyat 9.50, Net Fiyat ise 9.20. Önümüzdeki günlerde bu fiyatlarda artış olması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ