Terör Olaylarının Dolar,Altın ve Borsa Üzerindeki Etkisi

Ülkelerde yaşanacak terör olayları, sadece o ülke vatandaşlarının psikolojilerini değil, ekonomisini de etkilemektedir. Yaşanan insani olaylarının dışında, devletlerin en tedirgin oldukları olaydır. Çünkü ülke zaten bir terör olayı ile sarsılmış birde ekonomik olarak sarsılmak, etkileri ikiye katlamaktır. Özellikle bizim ülkemizde yaşanan son olaylar da  gerçek boyutunu aşmış şekilde. Yaşanan olaylara içeriğine değinmeden ekonomimizde etkileri büyük olabilir. Öncelikli yaşanan olaylardan dolayı yabancı yatırımlarının etkileri büyük olabilir. Borsada hisselerin satışlarının yükselme sonucunda değer kaybına uğrayacaktır. Borsa bu nedenlerden dolayı %6 değer kaybetmiş durumda. Durumların bu şekilde olması, yani borsa hisselerinin alınma olasının azalması, borsanın daha da düşmesine sebep olacaktır. Buda ülkemiz için ekonomik açıdan olasılığı yüksek bir şekilde etkileyecektir.  Cumartesi gecesi UDTRL 2,89 olarak seyrediyorken, olaylardan sonra 3,05 e resmen tırmanmış durumda.

dolar ve altın fiyatları

dolar ve altın fiyatları

Yaşanan bu olayların ekonomimizi çok fazla etkilememesi için, yetkililerin ve yatırımcıların oynadığı rol çok önemlidir. Bu olayları ne kadar kısa zamanda sonuçlandırabilirsek, ekonomimizde o kadar kısa sürede düzelme olasılığı yüksek olur.  Bizim ülkemizde altın dolara endeksli olduğu için doların yükselmesi altının yükseleceği anlamına gelmektedir. Yani bu durumda altının yükselme olasılığı çok yüksektir. Tabi ülkemizde yaşanan borsa, dolar ve altını etkilemesinin yanında ihracatımızı etkileyecektir.

Çünkü Dolar karşısında değer kaybeden TL ihracat gelirlerini kesin bir şekilde etkileyecektir. Yaşadığımız olaylar terör olaylarının etkilerinden çok daha fazla etkili olacaktır. Çünkü ülke prestijini etkileyen bir durumdur. Bu nedenle Allah yardımcımız olsun.  Terör olaylarının sadece bizim ülkemizde değil, olabilecek tüm ülkelerde etkileri aynı olabilmektedir. Yani terör olayları ülke ekonomisini çok yakından etkileyen, iç ve dış piyasalar karşısında zarar görmesine neden olan olaylardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ