2017 KARA LİSTE VE KREDİ SİCİL AFFI

Ülkemiz son zamanlarda özellikle Doların inanılmaz yükselişi nedeni ile ekonomik sıkıntı yaşamakta. Özellikle en küçük esnaftan  en büyük işletmelere kadar olan tüm firmalar bu nedenle zor anlar yaşamaktalar. Zaten birçoğu krediler sayesinde  zar zor ayakta durmakta iken, bir de doların bu denli yükselişi iflaslara kadar sürüklemektedir.      

İşletmelerin varlığı ülkemizin ekonomisi için çok önemlidir. Çünkü ekonomik canlanmayı sağlayan en önemli faktörlerdir. Bu nedenle hükümetin esnafı rahatlatacak bir uygulaması yolda. Ekonomik sıkıntı çeken, bankalara olan borçlarından dolayı kara listede olan tüm esnaflar için faizsiz kredi seçeneği geliyor. Bu sayede bu ekonomik sıkıntının olduğu dönemde esnaf için kurtarıcı olacak. Bankalara olan borçlarından dolayı sicili bozuk olan esnaflarında sicili temizlenmiş olacak.

Kredi Sicil Affı

kara-liste-kredisi

kara-liste-kredisi

Şu anda meclise torba yasası içinde sunulma aşamasında. Sicil affı yasası 2017 yılın başında sistemi girmesi bekleniyor… İşletmelerin borçlarını sıfırlayıp, sicilini temizleyebilmesi için bankalardan yeni yapılandırma yaptırabilecekler. Özellikle bankalar bu konuda isteksiz olsalar da, yasa mecliste kabul edildiği an sisteme girecek.  Yapılandırma yaptıran esnafın sicili temizlenip, borçlarını küçük taksitler halinde ödeyebilecek. Böylelikle sicili yüzünden kredi çekemeyen birçok esnafta bu durumdan kurtulabilecek. Ayrıca 50 Bin TL faizsiz kredi seçeneği sayesinde esnaf oldukça rahatlayacak. Aldıkları krediyi bir yıl sonra ödeyecek. Bu günlerde KOBİ sistemini online başvurular başladı.

Sisteme başvurular o kadar yoğun ki, çoğu kişi sisteme giriş dahi yapamıyor.  Ama birkaç gün içinde sistemin rahatlayıp kolaylıkla başvuru yapılabilecek. Ayrıca KOBİ nin bu kredi seçeneğinden yararlanan esnaflar işsizlik fonundan da yararlanabilecek. Son zamanlarda konuşulan diğer konulardan birisi de esnafa işsizlik parası. SGK lı çalışan birisi işsiz kaldığı zaman işsizlik parası alabiliyor. Ama iflas etmiş bir esnaf bu uygulamadan yararlanamıyor. Sonuçta bir adaletsizlik söz konusu. Ama artık iflası sonucu işsiz kalan esnaflar içinde fon oluşturulacak. Bu sayede yeni bir işe girinceye kadar ya da yeni bir işletme kuruncaya kadar işsizlik parası alıp en önemlisi zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ