Konut Kredisi Çeşitleri Nelerdir? En Avantajlı Konut Kredileri

Latife Hanım

Yazarın şu ana kadar yazılmış 14 makalesi bulunuyor.

Bankalar tarafından kullandırılan krediler arasında kendi içerisinde çeşitlilik gösteren, bankalara en çok kar getiren ürünler arasında  yer alan konut kredileri bireylere ev sahibi olma konusunda yardımcı olmaktadır. Satın alınacak olan konuta, banka aracılığı ile üzerine satılamaz şerhi olan ipotek koyularak bireylere verilen konut kredisi oldukça uzun vadeli olabilmektedir. Satın alınacak olan konutun ekspertizi , ilgili eksper şirketi tarafından yapılıp evin değeri belirlendikten sonra banka aracılığı ile konutun  değerinin % 65 inin bireylere konut kredisi olarak verileceği bilinmektedir. Bu nedenle konut almak isteyen bireylerin ellerinde belirli bir miktar peşinatın bulunması gerekmektedir.

Konut kredileri kendi aralarında en çok çeşitlilik gösteren kredilerdir. Çeşitleri arasında sabit faizli,sabit taksitli konut kredisi, değişken faizli konut kredisi,dönemsel ödemeli konut kredisi,herşey dahil konut kredisi olarak çeşitlilik göstermektedir. Bu kredi çeşitlerinden en avantajlı olanı genellikle Türkiye’de oldukça sık kullanılan ve bireyler açısından faiz oranı sabit kaldığı için oldukça tercih edilen sabit faizli konut kredisidir. Aylık ödemeleri eşit taksitlidir. 120 ay gibi uzun vadeli olabilen bu kredinin düşük faiz oranına sahip olması neticesinde bireyler taksit ödemelerini rahatlıkla gerçekleştirebilir.

En Uygun Kredi Konut

En Uygun Kredi Konut

Bankalar aracılığı ile  Konut kredisi kullanmakta olan bireyler genellikle faiz oranı, vade ve kredi kullandırımı sırasında alınacak olan masraflar hususunda kendisine en uygun olan bankayı tercih ederler. Bu nedenle bankalar arasında vadeler sabit kalmak ile beraber gerek faiz oranlarında gerekse masraflar da birbirleri ile çok sıkı bir rekabet içindedirler. Bu rekabet sonucunda çeşitli faiz indirimi yapılan kampanyalar,masrafsız olan kredi kampanyaları gibi bireylere daha cazip gelebilecek olan kredi türleri ortaya çıkmaktadır.

Konut kredilerinin kendi aralarında çeşitlilik göstermesi sonucunda bireyler kendine uygun olan kredi çeşidini tercih etmektedir ve böylelikle ödeme zorluğu çekmemektedir. Örneğin dönemsel ödemeli konut kredisi turizm işletmelerinde çalışan bireyler açısından yada fındık geliri gibi dönemsel geliri bulunan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Yada her şey dahil konut kredisini tercih ederek tek seferde bütün kredi masrafları ve diğer bütün tutarları içeren kredi türüdür. Böylece çeşitlenen konut kredileri sayesinde bütün bireylerin ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ