Bankalardan Normal Çeyrek Altın veya Gram Altın Alınabilir mi

Bireylere hizmet sunmak amaçlı kurulmuş olan bankalar çoğu zaman hizmette sınır tanımamaktadır. Bireylerin tüm ihtiyaçlarını bire bir karşılamak amaçlı sürekli gelişime açık olan bankalar hizmet ve ürün çeşitliliği bakımından sürekli kendilerini yenilemektedirler. Bankalar kredi kullandırım işlemleri,fatura işlemleri,kiralık kasa işlemleri, kredi kartı işlemleri,çek,senet işlemleri,vadeli mevduat işlemleri başta olmak üzere daha bir çok işlemi bireylerin hizmetine sunmaktadır. Son zamanlarda bireylerin artan talepleri doğrultusunda ve bankaların kar amacı gütmeleri neticesinde bankalar aracılığı ile altın hesabı açma işlemleri de yapılmaya başlanmıştır.

Tabi bankalar aracılığı ile altın alımı kuyumcular tarafından yapılan işlemden epeyce farklılık göstermektedir. Bireyler bankalarda altını fiziken görmezler. Yani ellerinde saklayabilecekleri çeyrek yada gram altın bulunmaz. Bankalarda aracılığı ile yapılan altın işlemleri bireylere açılan altın hesapları yada altın fonları şeklinde olmaktadır. Altın piyasasında süreklilik gösteren iniş çıkışlar fiziken altın alıp yatırım amaçlı saklayanların çoğu zaman zarar etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bankalar aracılığı ile sunulan altın hesabı yada altın fonu bireylere son zamanlarda daha cazip gelmektedir. Bu cazipliğin nedenleri arasında bankaların bireylere sunduğu internet bankacılığı hizmeti sayesinde bireylerin oturdukları yerden piyasaların durumuna göre altın hesaplarında anında alım satım işlemi uygulayabiliyor olmasıdır. Böylelikle altın hesaplarını bireyler rahatlıkla takip edebilmektedir. Bireylerin bankalar aracılığı ile altın hesabı yada altın fonu açtırabilmeleri için banka şubelerinde bulunmakta olan hesap açılış sözleşmelerini imzalamaları yeterli olmaktadır.

bankalardan normal çeyrel altın ve gram altın

bankalardan normal çeyrel altın ve gram altın

Bankalar nezdinde adınıza açılmış olan altın hesabı sayesinde fiziken elinizde bulunan  altınların çalınma ve kaybolma riski tamamen ortadan kalkmaktadır. Üstelik bankalarda mevcut durumda bulunan vadeli mevduat hesaplarınızın 100.000-TL tutara kadar olan kısmı nasıl ki sigorta kapsamında ise yani bankada yaşanacak olan herhangi bir olumsuzluk karşısında sigorta şirketi tarafından size ilgili tutar geri ödeme yapılıyor ise altın hesapları da aynı şekilde sigorta kapsamında yer almaktadır. Altın hesaplarının bireylere kazanç sağlayan bir yanı da kuyumculardan altın alım satım işlemi yaparken işçilik bedeli adı altında alınan fark bedelini ödemek zorunda kalmamasıdır. İlgili altın hesapları hemen hemen her banka tarafından açılabilmektedir. Altın hesabı işlemi yapan bankalar arasında Denizbank,Garanti Bankası,İş Bankası,Yapıkredi Bankası gibi bankalar yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ