Engelli Girişimciler Hibe Krediler İçin Nereye Nasıl Başvuracak

Ülkemizde bulunan Küçük  ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı yani ” KOSGEB” tarafından yediden yetmişe her kesimden bireye iş imkanı sunulmakta ve işsizlik giderek çokluğunu kaybetmektedir. Özellikle ev hanımlarını mesleklere kazandıran KOSGEB sayesinde ellerinden gelen en iyi işleri yapmak adına dükkan açmak isteyen ancak dükkan açma  masraflarını karşılayacak gücü olmadığı için hep hayallerinde kalan ev kadınlarının,engelli bireylerin hayallerini gerçekleştirmiş, bir çok bireyi ekmek sahibi etmiştir. KOSGEB tarafından belirli şartlar neticesinde bireylere sunulan iş yeri açma yardımı sayesinde dükkan açma masrafının altından kalkamayacağını düşünmekte olan bireyler KOSGEB tarafından yapılan yardımlardan,verilen hibe kredilerden güç alarak dükkan açma cesaretini kendinde toplamıştır.

Ülkemizde yaşayan engelli bireylerimizin de elinden tutan KOSGEB tarafından sunulmakta olan hibe kredisi sayesinde engelli bireylerimizin de hayata sımsıkı tutulmak adına bir nedenleri olmuş olmaktadır. KOSGEB tarafından hibe kredisi verecek olduğu bireyler ilgili hibe kredisini kullanmak için uygulamalı girişimcilik eğitim programına girme zorunluluğu bulunmaktadır. 32 saat boyunca süren bu uygulamalı girişimcilik kursunu başarı ile bitiren engelli bireylerimiz 50.000-TL hibe krediyi kullanmakta hak kazanmış olmaktadırlar. KOSGEB ten engelli vatandaşlarımızın hibe  kredi alabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Örneğin yapmış oldukları harcamalar bireyler tarafından tek tek faturalandırılacak. KOSGEB’e bağlı veri tabanına kaydının yaptırılması gerekmekte. Bireylerde açacakları dükkana ait onay alınabilir iş yeri planın olması gerekmektedir. Normal şartlarda yaşayan bireyler KOSGEB tarafından verilen hibe kredilerinin bireylerin açmakta olduğu dükkana %60 oranında destek olurken engelli olan bireylere %90 civarında hibe kredi verilebilmektedir.

engellilere verilen kredi

engellilere verilen kredi

Bunun sonucunda engelli olan bireylerde halka kazandırılmış olmaktadır. Kendi ekmeklerini çıkartabilmenin mutluluğunu yaşamaktadırlar. KOSGEB tarafından engelli bireylere sunulan bu hibe kredisi hizmetinden faydalanabilmek adına  bireyin kendisi tarafından KOSGEB kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Yapılan başvuru sonucunda gerekli araştırmalar yapılacak olan süre bireylerden talep edilerek talep edilen kredi araştırılmaya başlamaktadır.  Yapılan araştırmaların olumlu çıkması neticesinde engelli bireyle paralarını alarak dükkanı açmak için sabırsızlanmaktadırlar. Bütün bu işlemler neticesinde hibe kredisini kullanmaya hak kazanan engelli birey dükkanını açarak hayatını idame ettirmeye devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ