Borç Batağından Nasıl Çıkılır

Günümüz şartlarında borçsuz bir bireye rastlamak artık pek mümkün olmamaktadır. Bireylerin çalışarak elde ettikleri gelirlerin ihtiyaçlarına cevap verememesi ,bireylerin bitmek bilmeyen isteklerinin olması  gibi nedenler ile meydana gelmekte olan borçlar kapatılamadığı takdirde giderek çoğalmaya devam etmektedir. Bunun sonucunda bireyler kendini bir anda dağ gibi bir borcun altında kalmış olarak bulmaktadırlar.Eğer bireylerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına kurulmuş olan, nakit ihtiyacını karşılayıp borçlarından kurtulabilecek  olduğu yerlerden bir tanesi olan bankalar dan nakit para ihtiyacını karşılayacak şartları taşımakta ise içerisinde bulunduğu borç batağın dan kendisini kolaylıkla kurtarabilmektedir. Ancak bankalar tarafından bireylerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı kullandırdıkları  kredilerin kullandırım şartları olan gelirinin yeterli olması, kredi notunun yüksek olması, ödeme düzensizliklerinin olmaması gibi şartları yerine getirebildiği takdirde bireyler  bankalardan faydalanabilmekte ve kendilerini çeşitli nedenler ile girmiş olduğu borç batağından kurtarabilmektedir. Ancak her birey bankalardan kredi  alabilecek kadar şanslı değildir. Çoğu zaman dağ gibi yığılan borçların bireylerin bankalar aracılığı ile kullandıkları ürünlerin çeşitliliği ve ilgili ürünlere ödeme yapmaya gücünün yetmemesi gibi nedenlerden kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır. Bankalar aracılığı ile mevcut borçlarından kurtulamayan bireyler nakit ihtiyaçlarını giderebilmek için ve içinde bulunduğu borçlardan yakasını kurtarabilmek adına başka yollar aramak durumunda kalırlar.

Örneğin şimdilerde genellikle internet ortamında oldukça sıkılıkla rastladığımız kredi danışmanlık şirketlerine başvurarak içine düşmüş olduğu borç batağından nasıl kurtulabileceği hususunda yardım alabilmektedirler. Böylelikle belirli bir tasarruf desteği ile borçlarından kurtulma olasılığı bulunmaktadır. Bireylerin yaptığı bilinçsiz harcamaları yapmamaları gerektiği, mevcut gelirini nasıl düzenlemesi gerektiği hususunda bireyleri bilgilendirmekte olan kredi danışmanlık şirketleri sayesinde bireyler ellerine geçmekte olan nakit parayı nasıl kullanacaklarını bildiklerinden aşırı harcamalardan kaçınarak borç batağına hiç düşmeyebilir.

Ancak bir kere ayağın tökezlediğinde ardı arkası kesilmez. Hepsi üst üste gelir. Önce bankalardan kullanılmış olan ürünleri ödeyememek ile başlar borçlar. Sonra o bankadaki borcu kapatmak adına başka bir bankadan alınan ürün ve mevcutta var olan bankanın borcunun kapatılmaması neticesinde bireyler oldukça zor durumlarda kalmaktadır. Tüm bunlara maruz kalmamak adına mevcutta bulunan gelirimizi dikkatli harcamalı ve borç kapatmak adına yeni bir borca girmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ