Noterlerin Çalışma Saatleri, Hafta Sonları Açık mı ve Noter Ücretleri

Noterler, hukuki olarak birçok işlemimizi gerçekleştirebileceğimiz kurumlardır. Noterler aleniyet merkezidir. Yapmakta olduğumuz bir işlemin, yapmakta olduğumuz bir ticaretin ya da satmak istediğimiz malı, noter huzurunda onaylatır ve hukuki yönden geçerli hale getiririz. Özellikle ticari faaliyetlerde noterler son derece büyük bir önem taşımaktadırlar. Ticaretle uğraşan neredeyse herkes işlemlerini notere onaylatmakta ve böylece kamu huzurunda yaptığı işi tescil etmiş durumda olmaktadır. Noterlik bir kamu görevi olarak dikkat çekmekte, bununla birlikte bir devlet dairesi gibi çalışmaktadır. Noterlikte görevlendirilen bir adet noter, katip, yeminli tercüman ve yardımcı kişiler vatandaşların işlemlerini gerçekleştirebilmek için hazır halde beklerler ve çoğu zaman da nöbetçi noter bulunmaktadır.

Noter çalışma saatleri

Noterler bulundukları bölgelere göre değişik çalışma saatlerine sahiptirler. Özellikle çeşitli kamu kurumalarında yaz ve kış saatleri uygulaması olduğu gibi noterlikte de aynı durum bulunmaktadır. Ancak bununla birlikte yasal olarak belirlenmiş olan çalışma saatleri ise 08:30- 12:30 ila 13:30-17:30 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre zarfında notere gittiğinizde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sabahın erken saatlerinde notere giderseniz işlemlerinizi halletmeniz çok daha kısa sürecektir. Bununla birlikte akşam çıkış saatine göre gittiğinizde ise işleminizin bir sonraki güne kalma ihtimali çok fazla olacağından ötürü bu detaylara dikkat etmekte ciddi faydalar da bulunmaktadır.

Noterler Hafta Sonları Açık Mıdır?

Noterler hafta içi çalışan kurumlardır ve birçok kamu kuruluşu gibi noterler de hafta sonları çalışmamaktadırlar. Resmi kurumlar hafta sonları çalışmadıklarından ötürü pek çok kişi bu konuda sıkıntılar yaşamakta ve bununla ilgili olarak da ne yapacaklarını bilememektedirler. Yakın zamanda bununla ilgili önlem alınması beklense de, şu anda kişilerin özellikle alım satım işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için hafta içleri notere gitmeleri gerekmektedir. Kişiler bu sayede çok sağlıklı bir ticari işlem gerçekleştirebilmektedirler. Noterler Pazar günleri de açık değildir. Çalışmaya Pazartesi sabahı genellikle 08:30 civarı başlamakla birlikte, kimi yerlerde bu çalışma saati 09:00′ u da bulabilmektedir.

Noter Ücretleri

noterler

noterler

Noterler kamu kuruluşlarıdır ve pek çok işlemin de gerçekleşebilmesi için ücret sistemiyle çalışmaktadırlar. Noterde gerçekleştireceğiniz işlemlerin hepsi size ücret olarak dönmektedir. Her bir işlemin ücreti aysal olarak belirlenmiştir ve noterler de bu ücretler üzerinden çalışmaktadırlar.

Noterde gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerde harçlar yapmış olduğunuz işlemin %30! u olarak dikkat çekmektedir. Noterlerde yapacağınız her işlem bir ücrete göre şekillenmektedir. Örneğin defter onaylama ücreti 3 lira 75 kuruş civarlarında seyrederken, sayfa başına da 4 lira 48 kuruşlu bir çevirme ücretiyle işlem yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra noterlerde düzenleme ücreti de bulunmaktadır. Bu ücret 2016 yılında 147,76 TL olarak belirlenmiştir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için bu ücreti noterde ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca karşılaştırma ücreti ve tescil ücreti gibi birçok alanda ücretle çalışan noterler yapmış oldukları bu işlemlerle kişilerin ticarete yönelik olan faaliyetlerinin hukukça tanınmasını sağlayan kuruluşlar olarak dikkat çekmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ