İştira/ İskonto Kredileri Nedir

Farklı finansal işlemlerden doğan çeşitli kredi seçenekleri finansal işlemlerinin çeşitliliğinin artması sonucunda farklı şekillerde düzenlenmiş ve bankalar tarafından müşterilerine sunulmuştur. Bankaların müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdiği ve sunmuş olduğu banka hizmet ve ürün çeşitliliği oldukça fazladır.

Ve banka hem finansal işlem çeşitliliğinde hem de banka ürünleri seçeneklerinde müşterilerine farklı avantajlar sağlamaktadır. Bu neden ile son dönemlerde müşterilere sunulan bir kredi seçeneği de İştira/ İskonto kredileri seçenekleridir. İştira/ iskonto kredileri nedir? Bankanın sunmuş olduğu en hesaplı kredi seçenekleri arasında yer alan ve kredi kullanımının değerli bir evraktan kaynaklandığı kredi seçenekleridir.

Bu kredilerde adı geçen değerli evrakların yasal tanımı senet olmasına rağmen uygulamada çeklerde bu kredi kullanımında geçerli kabul edilebilmektedir. Bu kredi seçeneklerinde kredinin işleyişi söz konusu değerli evrakların yani menkul değerlerin banka tarafından satın alınması ve karşılığında kişilere bu menkul değerin nakit bedelinin ödenmesi şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu kredi seçeneğinde önemli görülen iki özellik bulunmaktadır. Bu özellikler;

  • Bu kredi seçeneklerinde menkul kıymete sahip değerli evrak zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Kredide menkul kıymete sahip evrak için ödeme işleminde vade sonuna kadar uygulanacak faiz oranı toplamının değeri, komisyon ve yasal kesintiler anaparadan düşüldükten sonra yapılmaktadır.

Bu kredi seçenekleri kısa vadeli finansman sağlamak isteyen ticari faaliyetleri sonrasında elde ettikleri vadeli senetlere sahip olan işletmeler için uygun bir kredi seçeneğidir. Bu kredi seçeneğinde söz konusu senedin yasalarca belirtilen nitelikleri sağlayan bir kambiyo senedi olması zorunludur.

Bu kredi seçeneğinde kredinin iskonto ya da iştira olarak farklı isimleri alması krediyse konu olan menkul kıymetin ödeme yerinin belediye sınırları içinde olup olmamasına göre belirlenmektedir.

İştira/ İskonto Kredileri Nasıl Alınır?

Bu kredi seçenekleri ellerinde vadesi henüz dolmamış olan menkul kıymet bulunan müşteriler bankalara başvuru yaparak bu menkul değerleri için bankalara alış talebinde bulunabilirler.

İştira/ iskonto kredileri nasıl alınır? Bankalar kişilerin ellerinde bulunan menkul kıymetleri belirtilen özellikler dâhilinde müşterilerinin kısa vadeli nakit ihtiyaçları için kredi karşılığında almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ