Ziraat Bankasından Rapor Parası Nasıl Alınır

Özel sektörde herhangi bir iş yerinde çalışmakta olan kişinin sağlık sebepleri nedeni ile doktora başvurması neticesinde yapılan muayene sonrası kişinin bir yada birden fazla iş günü çalışamayacağını  gösterir nitelikte olan belgeye” rapor” adı verilmektedir. Tamamen yasal bir nitelik taşımakta olan bu sistem ile çalışanların haklarının korunması hedeflenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu kendisine bağlı olarak çeşitli işletmelerde çalışmakta olan kişilerin tüm sosyal haklarını korumak ve kollamakla yükümlü bir kurum niteliğindedir. Bu nedenle doktor raporu almış olan çalışanların ilgili nedenden dolayı alamadıkları ücretin yani diğer adı ile rapor parasının  hemen kişinin hesabına geçirilmesi adına gereken işlemleri başlatmakta ve çalışan kişiye herhangi bir mağduriyet yaşatmamaktadır.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Artık günümüzde hemen hemen her şeyin sanal ortamda yapılabilmesi neredeyse tüm işlemlerde hayatımızı oldukça kolaylaştırmıştır. Doktor muayenesine giderek çalışamaz raporunu alan kişiye ait belge direk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ekranına düşmektedir. İlgili kurum tarafından hesaplanmakta olan ücret kişinin raporunun kaç gün olduğuna göre değişiklik göstermektedir.

Hangi Tarihlerde, Nereden  Alınır Bu Para?  

Hesaplanan bu ücret ilgili kurum tarafından her ayın 8. iş günü ile 14. iş günü arasında T.C.Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Eğer çalışan kişiye ait ilgili banka kurumunda herhangi bir mevduat hesabı bulunmakta ise kişinin hesabına para direk olarak aktarım yapılmaktadır. Ancak Ziraat bankasında kişiye ait bir hesap bulunmamakta ise Vatandaşlık numarası giriş yapılarak aktarım işlemi gerçekleştirilmektedir. Ücret bedelinin yatıp yatmadığını öğrenebilmek adına Sosyal Güvenlik Kurumunu yada Ziraat bankasına ait herhangi bir şubeyi telefon aracılığı ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Yada internet ortamından www.ssksigortasorgulama.mobi veya www.sgkhizmet.org sitelerine giriş yaparak ücretinizin ilgili banka kurumununa ulaşıp ulaşmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer yatırılmış ise belirlenen günlerde herhangi bir banka şubesine uğrayarak kimlik belgesi aracılığı ile kişi rapor parasını teslim alabilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ