Senet Ödeme Günleri

Senet ile alışveriş yaptığınızda ya da bir borç aldığınızda senedinizin ödeme gününe dikkat etmelisiniz. Senet ile alışveriş yapmak son derece güvenilir olsa da, senetlerin ne şekilde doldurulduğu ve doğru senedin nasıl olduğu hakkında tam bilgi sahibi olmalısınız. Bunun haricinde senedinizin ödeme tarihini de kendi iradenizle belirlemeli ve en doğru zaman tercihini yapmalısınız.

Senetlerin ödeme günü senet üzerinde yazan tarihtir. Bu tarihten önce ödeme yapılabileceği gibi bu tarih geçirildiğinde de yasal işlemler ile senedinizin icraya verilecektir. Peki, bir senedin icraya verilmesi için yasal prosedür nedir? O halde bu sorunun cevabını bulabilmek için bu prosedürleri izah ederek, senetlerin son ödeme gününü çıkartalım.

Bilgihttp://www.senetlekredi.org/senet-odeme-gunleri.html

Senetlerin Son Ödeme Günü Nedir?

Belirttiğimiz gibi senet vadesi senet üzerinde yazan tarihtir. Senedin son ödeme günü ise senedin üzerinde yazan tarihin bitiminden itibaren 2 iş günüdür. Yani vadesi Pazartesi günü olan bir senedin son ödeme günü en geç Çarşamba’dır. Alacaklı taraf Perşembe günü itibari ile senediniz için protesto çekerek, yasal süreci başlatabilir.

Eğer senedinizin vadesi hafta sonuna denk geliyorsa ya da vade tarihinden sonraki 2 gün hafta sonuna denk geliyorsa, senedinizi ödeyebilmek için çok daha fazla zamanınız olacaktır. Örneğin, senedinizin vade günü Cuma gününe denk geliyorsa, hafta sonu tamamen size kalacaktır. Pazartesi gününden itibaren de protesto çekmek için gerekli olan 2 gün başlar. Pazartesi ve Salı günleri de yine sizin için ödeme yapmak için fırsat günleridir. Alıcı taraf ancak ve ancak Çarşamba günü itibari ile size protesto çekebilecektir.

Vadesi Geçmiş Senedi Ödemek İçin Ne Yapabilirim?

Eğer senedinizin vadesi geçmişse ve size tanınan 2 günlük süre içinde de senedinizi ödeyemeyecekseniz, alacaklı taraf ile anlaşarak yasal süreci başlatmaması için ikna etmeniz gerekmektedir. Yasal süreç başladığı anda senedinize de faiz işler. Tüm bu nedenlerden dolayı masrafınız da ikiye katlanacaktır. Dilerseniz alacaklı kişiye senedini kırdırmayı, bunun karşılığında ödenecek olan komisyonun iki katı oranında bir senet yapabileceğinizi teklif ederek alacaklı kişiyi ikna edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Selim dedi ki:

    Bana acilen 10.000 TL lazım 2.350 maaş var ayda 1000 ödeme yapabilirim

  2. Çiğdem dedi ki:

    Lütfen bana dönüş yapın

  3. Emrah dedi ki:

    Çok acil 30.000 TL ye ihtiyacım var. Aylık 2000 TL olarak geri ödeyebilirim. Acil geri dönüşünüzü rica ederim.

BİR YORUM YAZ