EXİMBANK Kredileri Nedir

EXİMBANK Türkiye’de ihracat kredi bankası olarak kurulan banka 1987 yılından bu yana artan ihracat potansiyelinde ihracatçı firmalara destek sağlamak amacı ile hizmetlerine devam etmektedir. Böylelikle EXİMBANK farklı özelliklere sahip kredi ürünü ve sigorta işlemlerini tek bir kurum bünyesinde toplamayı başarmıştır. EXİMBANK nakdi ve gayri nakdi olarak sağlamış olduğu finansal destekler ile ihracat yapan işletmelere sağladığı hizmetlere bir bütünlük kazandırmıştır.

EXİMBANK kredileri nedir?  Banka tarafından ihracat ile uğraşan müşterilerine sunulan kredi seçenekleri işletmelerin kredi, garanti, sigorta, yurtiçi ve yurtdışı pazarda rekabet gücü kazandırmak ve piyasa risklerine karşı müşterilerini korumayı amaçlayan kredi seçeneklerini içermektedir. İhracat yapan ve imalatçı firmalar olarak nitelendirilen küçük ya da orta ölçekli işletmelerin ihracata hazır olabilmeleri için ihtiyaçlarında finansal destek sağlayan bu kredi seçenekleri işletmelere ihracat taahhüdü karşılığında sunulmaktadır.

Banka farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere uluslar arası piyasalarda etkinlik sağlayabilmeleri adına rekabet gücü kazandırmak için farklı kredi seçeneklerini müşterilerine sunmaktadır. Taahhüt karşılığında sağlanan bu kredilerin kapatılmasında faiz oranları toplamı kadar ihracatın gerçekleşmiş olması şartı aranmaktadır.

İşletmelerin finansman ihtiyaçları uygun vade süreleri bu vade sürelerinde uygulanan uygun faiz ve geri ödeme seçenekleri ile sunulmasında ihracat teşviki amaçlanmaktadır. EXİMBANK tarafından sağlanan en hesaplı kredi seçenekleri işletmeler tarafından işletmenin durumu olumlu görüldüğü takdirde sürekli olarak kullanılabilmektedir. Bu belirlemede işletmelerin bir önceki yıl gerçekleştirdikleri ihracat performansları dikkate alınmaktadır.

EXİMBANK Kredileri Nasıl Alınır?

Ulusalar arası piyasalarda etkinliğin arttırılması adına küçük ve orta ölçekli işletmelere sunulan bu kredi seçeneklerinde banka tarafından belirlenen bazı koşullar bulunmaktadır.

EXİMBANK kredileri nasıl alınır? Bu kredilerden yaralanmak isteyen işletmelerin öncelikler ihracat yapıyor olmaları ya da ihracat amacında olmaları gerekmektedir. Banka başvurular sonrasında ihracat yapan firmaların ihracat performanslarını, ihracat planı yapan işlemelerin ise ihracat projelerini inceler ve bu incelemeler sonrasında banka tarafından yeterli görülen işletmelere ihracat kredisi seçenekleri sunulur. Bu kredi seçenekleri uygun koşullar altında müşterilere sunulan krediler olarak ifade edilebilir. Bu nitelikte olan işletmeler banak şubelerinde başvuru yapabilmektedirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ