B Tipi Likit Fon Nedir

Ekonomik terimler arasında gelişen işlem çeşitliliği nedeni ile oldukça fazla sayıda kavram seçenekleri ve tanımlamaları ortaya çıkmıştır. Gelişen ekonomik etkinlik ve yatırım farklılıklar bu yönde değişen ve gelişen yatırım seçeneklerinin ortaya çıkmasında büyük ölçüde etkili olmuştur. Bunlardan biride yatırım fonları arasında yer alan fon seçeneklerinden biride B tipi likit fon olarak ifade edilebilmektedir.

B Tipi Likit Fon

Kişilerin yatırım amacı ile tercih ettikleri kıymetli evraklar arasında yer alan fon seçenekleri farklı özellikleri nedeni ile değişik isimler ile sınıflandırılabilmektedir.  Kişilerin yatırım yaparken en çok dikkat ettikleri konu kısa vadede az risk il yüksek kazanç sağlayabilme olarak ifade edilebilmektedir. B tipi likit fon seçeneği fon portföyünün kısa vade sürelerini kapsayan hazine bonoları ve repo seçenekleri ile değerlendirilen ve bu yapısal özelliği ile repo kazançlarına bir alternatif oluşturan yatırım seçeneği olarak ifade edilebilmektedir.

B Tipi Likit Fon Özellikleri

  • B tipi likit fon kısa vade süreleri içerisinde yüksek likidite ve düşük oranlarda risk beklentisi içerisinde olan yatırımcı yani tasarruf sahipleri için yatırım araçları arasında en uygun yatırım aracı olma özelliği taşımaktadır.
  • B tipi likit fon yatırım seçenekleri tasarruf sahiplerine zarar etmeden satış yaparak kazanç sağlama imkanı sunmaktadır.
  • 1 aylık süreden daha kısa bir süreç içerisinde yani kısa vadeli uygun olan tasarruf miktarlarını B tipi likit fon yatırım seçenekleri ile değerlendirmek genel olarak kişiler açısından doğru bir hamle olarak ifade edilebilir.
  • Bu fon türünde kısa vade süreleri içerisinde yapılan yatırım seçenekleri kişilere kazanç sağlama imkanı sunarken B tipi likit fon uzun vade süreleri içerisinde kişilere tavsiye edilen bir yatırım seçeneği olarak ifade edilemez.
  • B tipi likit fon seçeneklerinin tasarruf sahiplerine getirisi yıllık olarak değerlendirildiğinde kişilere yıllık enflasyonun altında getiri sağladığı gözlemlenir.

B Tipi Likit Fon Yatırımlarının İşleyişi Nasıldır?

Bu türden fon yatırımları üzerinde işlem sağlayan fon kurucusu kurumlar kişilere yatırım aşamalarında otlama olarak %2.5 oranında bir yönetim ücreti karşılığında  fon yönetimi hizmeti sağlamaktadırlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ