BANKA KREDİSİNE KEFİL OLMA ŞARTLARI

Hayatın akışı içerisinde kimi zaman maddi dar boğazlara girmemiz oldukça normaldir. Çünkü ekonomik yaşam değişim, gelişim ve dolayısıyla risklerle doludur. Atacağımız her adım bize yeni gelişmeler getirir ve bu yeni gelişmeler de maddi açmazlara neden olabilir. Yaşadığımız hayat boyunca eğitim, sağlık, evlilik, seyahat gibi her süreçte paraya ihtiyaç duymamız kaçınılmaz ve her ihtiyaca kendi kendimize cevap vermek ise kimi zaman olanaksızdır. Tüm bu şartlar altında hayatın akışına dur diyemeyeceğimiz için nakit ihtiyacımızı karşılamak bizim için mecburi olmaktadır.

Kefil Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

kefilsiz-masrafsiz-kredi

kefilsiz-masrafsiz-kredi

Bu ve benzeri durumlarda bize nakit takviyesi sağlayacak en makul ve akla ilk gelen alternatif bankalardır. Bankalar kredi olanakları ile para ihtiyaçlarımıza cevap vermeyi kendilerine amaç edinmişlerdir. Bizlere kredi verebilecek onlarca banka ve bu onlarca bankanın da kendi içlerinde farklı kredi alternatifi bulunmaktadır. Bize düşense her bankayı araştırmak aynı zamanda bankaların kampanya ve projelerini göz ardı etmemektir. Durumumuza ve mali gücümüze uygun en doğru bankayı tespit ederek kendimize kolay ödeme olanağı sağlamış ve para ihtiyacımızı en akıllıca şekilde karşılama yoluna gitmiş oluruz.

Ancak bazı durumlarda bankalar kredi verebilmek için kefil şartı koyarlar. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda bankanın istediği şartlara uygun bir kefil bulmamız gerekir. Kredi alırken kefil gerektiren durumlar ise şunlardır;

  • Kredi talebinde bulunacak kişinin aylık gelirinin kredi taksitini ödeyemeyecek kadar düşük olması,
  • Kredi notu düşük ya da geçmişteki ödemeleri düzensiz olması,
  • Ödemelerinize ne kadar sadık olduğunuzu gösterir nitelikte bir kredi geçmişinin olmamasıdır.

Kefilde aranacak nitelikler şunlar olabilir:

  1. Düzenli ve yeterli bir gelire sahip olmak,
  2. Bazı durumlarda esnetilebilir bir şart olmakla birlikte borçlu ve kefilin aynı ilde ikamet etmesi de gereken şartlar arasındadır,
  3. Kefilin banka tarafında talep edilen belgeleri imzalaması gerekmektedir.

 

Bu şartlara sahipseniz ve kefil olacaksanız mutlaka kefil olacağınız kişiyi ve durumu çok iyi tanımanız ve bu konuda çok iyi bilgilendirilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde çok büyük yükümlülükler altında kalma tehlikesi her zaman olasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ