Dövize Endeksli Krediler Nelerdir

Bankalarca müşterilerine sunulan kredi seçeneklerinden biride dövize endeksli kredi seçenekleridir. Dövize endeksli krediler nelerdir? Bu kredi seçeneği bankaların farklı yapıda olan müşterilerine uygun olarak dövize endekslenen ve müşterilerine nakit kredi limiti dâhilinde bankanın döviz kredilerinde uygulamış olduğu döviz alış kuru üzerinden Türk Lirası olarak sağlanan en hesaplı kredi seçeneği olarak ifade edilebilmektedir.

Dövize endeksli krediler döviz kredileri seçenekleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak bu iki kredi seçeneği farklı özelliklere sahip olan kredilerdir. Döviz kredileri sadece ihracat ve ihracat benzeri finansal işlemlerde kullanılmasının yanı sıra çeşitli muafiyetler içerirken dövize endeksli kredi seçenekleri her türden ticari işlem finansmanında kullanılabilmekte ve bu kredi seçeneğinde herhangi bir muafiyet söz konusu olmamaktadır.

Bankalar tarafından müşterilerine sunulan bu kredi seçeneklerinde vade süreleri genel olarak kısa vade seçeneklerini kapsamaktadır. Bu kredilerde maksimum vade süresi 12 ay olarak belirlenebilmektedir. Bu kredi seçeneğinde de yine döviz kredilerinde olduğu gibi kredinin kullandırılmasında ya da kapatılmasında döviz alım belgesi veya döviz satış belgesine gerek yoktur.

Bu kredi seçeneklerinde kullandırılacak kredi miktarı müşterilere borçlu cari hesap şeklinde açılmaktadır. Ancak bu hesap kredi seçenekleri gibi kullandırılmaktadır. Bu kredi seçeneklerinde farklı koşullar bulunmaktadır.

Bu müşteri ile banka arasında yapılan anlaşmalarda belirlenebilmektedir. Bu kredi seçeneklerinde müşteriler ile banka arasında Genel Ticaret Sözleşmesi düzenlenmektedir. Bu kredi seçeneklerinde kur farkları ve ayrıca bir komisyon uygulanmış ise bu belirtilen ücretler kişilerden 3’er aylık ödeme dönemleri sonunda veya vade sonunda kredinin kapatılışında belirlenen döviz endeksi üzerinden hesaplanmakta ve daha sonrasında TL cinsinden hesaplanarak vade sonunda tahsil edilmektedir.

Dövize Endeksli Krediler Nasıl Alınır?

Bu kredi seçeneklerinden yararlanmak isteyen müşteriler banka şubelerine giderek kredi başvuruları için gerekli şartları öğrenebilirler. Dövize endeksli krediler nasıl alınır? Kredilerde uygulanan şartlar yukarı belirtilmiştir. Belirtilen şartların yanı sıra birde bankalar kredi kullandırma işlemleri için işletmelerden talep yazısı istemektedirler. Bankaların aldıkları bu talep yazısı banka tarafından kredi dosyasına eklenmektedir. Böylece kişilerin kredi başvuruları tamamlanıp kısa sürede sonuçlandırılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ