Konut Faizleri Düşecek Mi 2017

Ev almak istemekte olan kişileri en çok ilgilendiren konuların başında konut kredisi faiz oranları mevcut olmak ile beraber bu husus nerede ise insanları ev almaktan dahi caydırabilmektedir. Bu yüzden ülkemizde yaşamakta olan milyonlarca kiracının en çok merak ettiği konuların başında konut faizleri düşecek mi sorusu gelmekte ve bu konuda fikir edinmek bütçe ayarlaması yapmak ve alma planları kurmak açısından bir hayli büyük önem arz etmektedir.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi

Güncel olan faiz oranları incelendiği ve geçmişe yönelik olarak analiz edildiği zaman göze çarpmakta olan en bariz detay son bir, iki yıl içerisinde konut kredisi faiz oranlarının ciddi bir düşüş gösterdiğidir. İki yıl önceki konut kredisi faizlerine bakıldığı zaman kamu bankaları da dahil olmak üzere tüm bankalar arasında yüzde 1’lik rakamların aşağısında kredi faizi bulmak mümkün olmamakta idi. Bu durum da hali ile ülkede ev alımını yavaşlatmakta ve hatta belli bir dönem durdurma aşamasına gelmişti. Söz konusu süreç ülkemizde mevcut olan bankacılık piyasası bir yana inşaat ve emlak sektörünü de son derece olumsuz etkilediğinden dolayı bir devlet müdahalesi kaçınılmaz olmuş ve bu noktada faizlerin düşürülmesi en önemli ve en gerekli uygulama olma özelliği taşımaya başlamıştı.

Yapı Kredi Bankası Ev Kredisi

 

Anlatılmakta olan sürecin sonucunda ilk olarak Ziraat Bankası olmak ile ülkemizde hizmet vermekte olan hemen hemen her banka faiz indirimine başlamış ve bu çalışma ile rakamlar yüzde 0.80 seviyelerine kadar inmişti. Hali hazırda şimdiki faiz oranlarına bakıldığı zaman ise bu rakamların yine aynı seviyelerde olduğu göze çarpmaktadır. Bu noktada söylenmesi gereken en önemli detay ise mevcut olan faiz oranlarının zaten indirimli olduğu ve daha fazla bir indirim beklenmediği doğrultusunda olmaktadır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Düşer?

Herhangi bir düşüş ya da indirim beklenmediği yazımızın başında da belirtilmiş olmak ile beraber ev almak istemekte olan kişilerin beklemelerini gerektirecek bir durumdan da bahsetmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden ev alma gibi bir planınız varsa kendinize en uygun zamanda harekete geçmenizi öneririz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ