Rotatif Kısa Vadeli Nakit Krediler Nedir

Bankacılık sektörü özellikle son yıllarda büyük bir gelişme sağlamış ve bu gelişme ile birlikte bankalar farklı banka ürünlerini müşterilerinin hizmetlerine sunmuşlardır. Farklı müşterilerin değişen ihtiyaçlarına yönelik olarak yeni kredi ürünlerini oluşturan bankalar böylelikle kişilerin her türden ihtiyaçlarında çözüm oluşturan finansal kayaklar haline gelmişlerdir. Bankaların bu türden ortaya koyduğu banka ürünlerinden biride rotatif kredi seçenekleridir.

Rotatif kısa vadeli nakit kredileri nedir?  Bankaların özellikle küçük çaplı işletmelerin ihtiyaçları için sunmuş olduğu belirli teminatlar karşılığında kişilere verilen kredi seçenekleri rotatif kredi seçenekleridir. Rotatif kredi seçenekleri bankalar tarafından küçük işletme sahiplerinde belirli limitler çerçevesinde kullandırılan kredilerden oluşmaktadır. Rotatif kısa vadeli kredi seçenekleri kişilere farklı avantajlar sağlamaktadır. Bu kredi seçeneklerinde alınan kredilerin faiz ödemeleri üçer aylık dönemler sonunda müşterilerden tahsil edilmektedir.

Kredinin faiz ödemelerinin bu şekilde belirlenen dönemlerde tahsil edilmesi nakit akışı hızlı olan küçük işletmeler için şirketlere maliyet avantajı sağlamasının yanı sıra hareket kolaylığı da sağlamaktadır. Ticari müşteriler bu kredi seçeneğinde bankaya gösterdikleri teminat karşılığında kullanmış oldukları kredilerini istedikleri zaman kısmen ya da tamamen kapatabilmektedirler. Bankalar tarafından sunulan bu kredi seçeneği genel olarak esnaf ve KOBİ’ler tarafından tercih edilen kredi seçenekleridir.

Kişilerin kısa süreli acil nakit ihtiyaçlarında kişilere destek sağlayan bu kredi seçeneklerinde kredilerin vadesinin kısa olması nedeni ile günlük faiz uygulanmaktadır. Bu kredi seçeneklerinde günlük faiz uygulanmasında faiz oranları genellikle standart kredi seçeneklerine göre birkaç puan yüksek olmaktadır. Ve bu uygulama uzun dönemde ortaya çıkan piyasa dalgalanmalarından kişileri korumaktadır. Ülkemizde kullanılan banka kredilerinin büyük yoğunluğu rotatif kredi seçenekleri şeklinde ifade edilebilir.

Rotatif Kısa Vadeli Nakit Kredileri Nasıl Alınır?

Bu kredi seçeneği genel olarak küçük işletmeler, KOBİ’ler ya da gıda ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren kişilerce acil nakit ihtiyaçlarında tercih edilen kredilerdir. Kredinin faiz oranları yüksek olsa da acil nakit ihtiyaçlarında hızlı çözüm oluşturması nedeni ile çokça talep edilmektedir. Kişiler bankalarından başvuru yaparak bu kredi seçeneklerinden kolayca yararlanabilmektedirler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ