72 Ay Tüketici Kredisi Yapılandırma Başladı Mı?

Tüketici kredisi, ya da diğer bir isimle ihtiyaç kredileri, insanların paraya ihtiyaç duydukları dönemlerde bankalara başvurarak almış oldukları kredilere verilen isimlerdir. Bunun yanı sıra, ülkemizde kredi kartı kullanım oranı da oldukça fazla olarak kabul edilmekte, buna bağlı olarak da kredi kartını ödeyemeyen ve bundan mağdur olan kişi sayısı da artmaktadır.

Vatandaşların bu denli mağdur olması ve borçların ödenememesi sebebiyle hükümet bu konuda bir yönetmelik ve kanun tasarısı hazırladı. Başbakan Binali Yıldırım’ da yapmış olduğu açıklama ile bunu destekleyerek yeni bir yapılandırma ve kredi vadesini uzatma ile ilgili bir kanun olacağını vurguladı. Buna göre vatandaşlar daha az zorlanarak borçlarını ödeyebilecekti.

27 Eylül tarihinde başlamış olan bu uygulama sayesinde, vatandaşlar artık bankalara başvurarak kredi borçlarını ya da kredi kartlarından doğan borçlarını yeniden yapılandırarak ödeme yapabiliyorlar. Ancak bu konuda, bu uygulamadan yararlanabilmek için daha önce takibe takılmamış olmak da ciddi bir önem taşıyor. Siciliniz bozuk ya da takibe takılmış iseniz bu uygulamadan yararlanmanız birazcık zor.

Borç Yapılandırma ya da Vade Uzatma Ne Anlama Gelmektedir?

  • Vatandaşların ödemelerini yaparken zorlanmaması, ya da hazırda var olan ancak ödeme konusunda sıkıntı yaratabilen borçlarla ilgili hükümet tarafından yeni bir uygulamaya gidildi. Buna göre alışverişinizde yapılan maksimum taksit sayısı 9 iken bu uygulama sayesinde 12′ ye kadar çıkarılabilecek ve böylece vatandaş daha düşük taksitler halinde ödeme yapabilecek.
  • Tüketici kredileri : Bankaların ihtiyaçlarınıza yönelik olarak faiz oranlarını değiştirerek vermiş oldukları hazırdaki ihtiyaçlarınızı giderebilmek için almış olduğunuz ihtiyaç kredilerinde 27 Eylül öncesinde maksimum olarak 36 aylık bir vade süresinden yararlanabiliyorsunuz.
  • Kart borçlarınızı ise bankalar ile anlaşarak normalde 60 aya kadar vadelendirebiliyorken, hatta çoğu zaman ise bankalarla bu konuda problem yaşayabiliyorken yeni çıkmış olan yasaya göre 72 aylık bir vade süresiyle borçlarınızı da ödemeniz mümkün kabul edilmektedir.
72-ay-vadeli-tuketici-kredisi-yapilandirma-basladi-mi

72-ay-vadeli-tuketici-kredisi-yapilandirma-basladi-mi

EKK toplantısı sonrası ortaya çıkmış olan bu sonuç, vatandaşların mağdur olmasını engellemek adına atılan bir adım olarak yorumlanırken, henüz bankalarla bu konu hakkında kesin bir anlaşma sağlanmış değil. Kredi yapılandırmaya ilişkin dönem başlamış olsa da, birçok banka bu konuda halen yapılandırmaya gitmemek için sıkıntı çıkarabilmektedir.

Buna göre bir başka yapılandırma ve puan düşüşüne de giderek, konut almak isteyen kişilerin karşılaması gereken peşinat tutarını da %25′ ten %20′ ye düşürüldüğü açıklandı. Bu sayede vatandaşlar konut kredileri alırken hem daha uzun vade süresinden yararlanabilecek, hem de düşmüş olan peşinat oranı sayesinde, daha az birikim yaparak ev alma hayallerine de kavuşmuş olacaklar.

Halen geçerli olan bu uygulama bankalar arasında henüz yaygınlaşmamış olsa  ve faiz oranları da çoğunlukla değişiklik gösterebiliyor iken ve tutarsız iken uygulamanın işleyişiyle ilgili birtakım sıkıntılar yaşanmaktadır. Ancak önümüzdeki hafta içerisinde de bu sorunun çözülmesi beklenmekte vatandaşın mağduriyeti de giderilmeye çalışılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ