DÖVİZ BOZAN ATMLER NEREDE

Döviz bozdurmak için bankalara veya döviz bürolarına gideriz. Ama bankalarda veya döviz bürolarına mesai saati içinde  gitmemiz ve sıra beklememiz gerekir. Ama dövizlerinizi atm den istediğiniz saatte ve zamanda bozdurmak gibi bir lüksünüz var. Atm den anında o günkü kur hesabı hesaplanarak TL ye çevirebilirsiniz. Hatta dövizlerinizi bozuk para veren ATM si kullanarak bozdurduğunuz için  paranızı kuruşu kuruşuna alabilirsiniz. Bu ATM ler, ING Bankası, HSBC, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank, Yapıkredi, Halk Bankası, Vakıf Bank, Finansbank gibi bankaların ATM sinden dövizlerinizi kolaylıkla istediğiniz bankadan bozdurabilirsiniz. Bazı bankaların ATM sinden sadece müşterisi olduğunuz taktirde döviz bozdurma işleminizi yapabilirsiniz.

Bazı bankaların ATM lerinden de müşterisi olmadan döviz bozdurma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ziraat Bankasından, Türkiye İş Bankasından bu iki devlet bankasından yapabilirsiniz. Ancak bazı ATM ler bozuk para vermez. Bunlardan değil, bozuk para veren ATM sinden yapabilirsiniz.

Bankaların hangi ATM si nerede, hangi ATM si bozuk para verebilir gibi sorgulamanızı bankaların Web sitelerindeki en yakın ATM butonundan bulunduğunuz bölgeyi işaretleyerek öğrenebilirsiniz. Peki döviz bozdurma işlemlerinizi nasıl gerçekleştireceksiniz. Kartsız işlemleri menüsüne girerek, döviz bozdurma işlemlerine giriş yapabilirsiniz.  ATM nin para açılan bölümüne dövizinizi yerleştirdikten sonra, sayım yapmaktadır. Ekranda TL çevir işlemini işaretlediğiniz için dövizinizi çevirme yaptıktan sonra, Türk lirası miktarı çıkacak. Bu miktarı kabul ettiğiniz zaman işleminiz gerçekleşecektir. Yalnız şunu bilmenizi de isterim ki, bankadan bozduracağınız dövizinizde zarar edebilirsiniz. Çünkü piyasa ile banka arasında fark vardır. Banka daha az miktarlarda işlem yapmaktadır.  Piyasa ile banka arasında kuruş kadar fark vardır ama fazla bozdurduğunuz taktirde zararınız fazla olabilir. Bu nedenle acil ihtiyaçlarınız için bankaların ATM sini tercih etmelisiniz. Dövizinizi değerinde bozdurmak istiyorsanız, döviz bürolarını tercih etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ