Spot Döviz Kredileri Nedir

Finansal yaşamda karşılaşılan farklılıklar ve ortaya çıkan çeşitli acil nakdi destek ihtiyaçları kişileri farklı banka kredileri arayışına yöneltmiştir. Bankalarda bu şekilde ortaya çıkan taleplere yönelik olarak farklı banka kredi ürünleri oluşturmuş ve müşterilerinin hizmetine sunmuşlardır. Bu özelliklere uygun olarak oluşturulan kredi seçeneklerinden biride spot kredi seçenekleridir. Spot kredi seçenekleri TL ve döviz cinsinde müşterilere sunulan kredi ürünleridir.

Spot döviz kredileri nedir? Bankalarca son dönemlerde standart kredi şekillerine nazaran farklı özellikler üzerinde düzenlenmiş olan bu kredi seçeneğinde kredi tutarı, kredi vadesi ve kredinin faiz oranları kredi vadesi boyunca sabit kalmaktadır. Bu neden ile bu kredi seçeneği son dönemlerde hem bireysel müşteriler hem de kurumsal ve ticari müşteriler tarafından bankalardan sıkça talep edilen kısa vadeli kredi seçenekleridir. Bu kredi seçeneği ile kişilere sağlanan avantajlardan biride kredinin geri ödemesinde erken ödeme opsiyonudur.

Bu kredi seçeneği kişileri kredi vadesi süresi içinde meydana gelen piyasa değişikliklerinde ortaya çıkabilecek faiz dalgalanmalarından korumaktadır. Çünkü kredinin faiz oranları ve kredinin vadesi krediler kullanılmadan önce yapılan anlaşma ile sabitlenmektedir. Spot döviz kredilerinin en önemli özellikleri;

  • Döviz endeksli spot kredilerin vade süreleri kısa vade sürelerini yanı azami 6 ay gibi bir vade süresini kapsamaktadır.
  • Bu krediler döviz alış kuru üzerinden TL olarak da kullanılabilmektedir.
  • Spot kredi seçenekleri ihracat taahhüdü gerektirmemektedir.
  • Spot döviz kredileri kullanılırken ve kredinin kapatılmasında döviz alım veya döviz satım belgesinin düzenlenmesine gerek yoktur.

Spot Döviz Kredileri Nasıl Alınır?

Spot döviz kredileri özellikle son dönemlerde kişilerin farklı türden ihtiyaçları için kısa vadeli olarak sunulan kredi seçenekleri olarak ifade edilebilmektedir. Bu kredi seçenekleri kişilere farklı avantajlar sağlaması nedeni ile standart kredilere göre kısa vadeli kredi seçenekleri arasında daha fazla talep edilmektedir. Bu kredilerin kullanılmasında kişilerin kredi notları oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü kişilerin kredi notlarına göre kredinin miktarı, faiz oranları ve kredinin vadesi belirlenmektedir.  Kişiler banka şubeleri üzerinden başvuru yapabilmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ