Varant Nedir

Finansal terimler arasında özellikle son dönemlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanan ve önemli bir hale gelen ekonomik ifadeler arasında yer alan varant kısa tanımı ile; yatırımcılara dayanak varlığı ya da dayanak göstergesini öncesinde belirlenen bir fiyat üzerinden yine öncesinde belirlenen bir tarihte ya da belirli bir tarihe kadar alım ya da satım hakkı veren be bu alım satım hakkını kaydi teslimat veya nakdi anlaşma ile kullanmalarına olanak sağlayan menkul kıymetler arasında yer alan kıymetli evrak niteliğindeki sermaye aracı seçenekleridir. Diğer bir anlamı ile varant menkul kıymet özelliklerinin sağlanmış olduğu opsiyon seçenekleridir. Varantlar kişilere yani yatırımcılara hak sağlarken herhangi bir yükümlülük ile karşı karşıya bırakmazlar.

Varant Özellikleri

  • Varantlar basit tanımı ile borsadaki sigorta ürünleri olarak nitelendirilebilmektedirler. Çünkü yatırımcıları beklenti dışı piyasa hareketlerinden korumaktadır. Ayrıca varantlar kişilere vade süresi içerisinde satabilecekleri özellikler göstermektedirler.
  • Piyasada kaldıraç etkisi oluşturabilen yatırım ürünü olmaları da önemli bir konudur. Varantlar küçük çaplı yatırımcılara küçük yatırım seçenekleri ile yüksek getiri elde etme olanakları sunmaktadır. Bu yatırım araçları ile yatırımcılar piyasa hareketlerine göre yön alabilir ve portföylerini yaşanacak olası bir olumsuzluktan koruyabilmektedirler. Bu yönü ile varantalr hem risk almak isteyen hem de riskten uzak kalmak isteyen yatırımcılar için uygun olan bir yatırım aracıdır.
  • Varantlar kişilere hak opsiyonu sağlasalar da vade sonunda yatırımcılara herhangi bir yükümlülük sunmazlar yani yatırımcılar herhangi bir zarar uğramazlar maksimum kayıpları varant primleri ile sınırlı olmaktadır. Varantların kazanç potansiyelleri ise sınırsız olarak ifade edilebilmektedir.
  • Varant üzerinden yatırım yapmak diğer yatırım araçlarına göre daha basit koşullarda gerçekleşmektedir.
  • Sigorta poliçelerine benzer özellikler gösteren vadeli yatırım ürünü seçenekleridir. Yatırımcılarına belirli bir vade süresi boyunca piyasa yönüne göre yatırım yapma ve riskten korunma fırsatı sağlar.

Varantlarda Yer Alan İşlem Kodları

Bu yatırım seçeneklerinde yapılan yatırımların vade sürelerine göre farklı işlem kodları kullanılmaktadır. Varantlarda iki tane işlem kodu yer almaktadır. Kısa ve uzun olmak üzere farklılık göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ