Yatırım Fonu Nedir

Kişilerin sıkça tercih ettikleri yatırım araçları arasında yer alan ve sermaye piyasası içerisinde büyük ölçüde etkin olan araca yatırım fonu seçenekleri adı verilmektedir. Yatırım yapan tasarruf sahiplerinin tasarruflarını sermaye piyasası araçlarında değerlendirmek üzere tasarruf havuzu içerisinde toplanması ve bu yönde profesyonel hizmet sağlayan yöneticiler tarafından yönetilmesi temeline dayalı olan kolektif yatırım aracı seçenekleri olarak ifade edilebilmektedir. Yatırım araçları arasında yer alan fon seçeneklerinin farklı sınıflandırılması mevcut bir haldedir. Tasarruf sahiplerinin yatırım fonlarında toplanan paraları karşılığı hisse senedi ve tahvil gibi sermaye piyasası araçlarından ve kıymetli madenlerden oluşan portföy seçenekleri yöneticiler tarafından inançlı mülkiyet esasına bağlı olarak yönetilmektedir.

Yatırım Fonları İle Nerelere Yatırım Yapılabilmektedir?

  • Ülkemizde kurulmuş olan şirketlerin hisse senetleri üzerine
  • Ülke dışında faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri üzerine
  • Türk özel borçlanma ve kamu borçlanma senetleri üzerine
  • Yabancı özel borçlanma ve kamu borçlanma senetleri üzerine
  • Ulusal ve uluslar arası sermaye piyasalarında ve borsada işlem gören altın ya da diğer değerli madenler ve bunlara bağlantılı olarak ihraç edilmiş olan ve borsalarda işlem gören sermaye piyasasında yer alan diğer yatırım araçları üzerinde
  • Yatırım seçeneklerine yönelik olarak Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen diğer sermeye piyasası yatırım araçları üzerine

Fon Kurucusu Tanımı ve Özellikleri

  • SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenmiş olan esaslara uygun özellikler gösteren bankalar, aracı kurum seçenekleri, hizmet sağlayan sigorta şirketleri ve kanunlarda engel bulunmayan emekli sandıkları ya da yardım sandıkları Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alınması şartı ile fon kurucusu olabilmektedirler.
  • Fon kurucuları fon riskinin fon katılımcıları arasında dağıtılması amacı ile inançlı mülkiyet esaslarına dayalı olması koşulu ile fon sahiplerinin haklarını koruma şekli ile fon yönetiminden ve temsilinden bunun yanı sırada fonun yatırım yaptığı yatırım araçlarının saklanmasından sorumlu olmaktadırlar.
  • Yatırım fonlarından fon kurucuları ve fon yöneticileri aynı kişi veya kurum olabileceği gibi fon kurucusu ve yöneticisi farklı birimlerin ellerinde de bulunabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ