Kredi Kartı İle Altın Alınır mı? SORGULAMA

Kredi kartının taksit avantajını birçok alışverişimizde kullanıyoruz. Özellikle altının çok değerlendiği bu dönemlerde, nakit para ile altın satın almak mümkün olmayabiliyor. Bu durum hem satış yapan kuyumcu için, hem de alıcı için sıkıntılı. Kuyumcular satış yapamadığı için, tüketiciler ise ihtiyaçlarını karşılayamadığı için zor durumda kalıyor.

Evlenmek istiyorsunuz, yakın bir akrabanızın veya arkadaşınızın düğünü yaklaşıyor fakat altını peşin alacak maddi durumunuz yok. Böyle bir durumda kredi kartı ile altın alınır mı? Kuyumcular kredi kartına taksit ile altın satışı yapıyor mu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BBDK ) geçmiş dönemlerde kuyumcuların kredi kartına taksit ile altın satışını kaldırmıştı. Bunun nedeni ile ise, taksit avantajının suiistimal edilmesi idi. Bazı kuyumcular bu durumu tefecilik aracı olarak kullanıyor ve bankaların kazançları azalıyordu. Örneğin; 12 ay taksit ile 20 tane çeyrek altını müşteriye satıyor. Sonrasında, aynı anda müşteriden altınları satın alıyordu. Kredi kartına yapmış olduğu taksiti de müşteriye kullandırarak farklı amaçla kullanıyordu. BBDK, geçmişte yaptığı düzenleme ile bu durumu ortadan kaldırmayı istedi.

Zaman içerisinde bu durumdan hem kuyumcular hem de tüketiciler rahatsız olmaya başladı ve altın satışlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Durum böyle olunca BBDK yeni bir düzenleme getirdi ve kredi kartı ile altın satışını tekrar başlattı. Ancak yine bazı kısıtlamalar getirdi. Yapılan düzenlemeler sonucunda, kredi kartına taksit ile altın satışı aşağıdaki şartlarda yapılıyor:

  • Eğer bireysel kredi kartı kullanıcı iseniz, altın alımlarınızda kredi kartınıza en fazla 4 taksit yapılabiliyor. BBDK, bireysel kredi kartları için sadece 4 taksit avantajı sunuyor.
  • Ticari kredi kartınız var ise, altın alımlarınızda kullanmanız taksit açısından çok daha avantajlı. Çünkü BBDK’nın yeni düzenlemesine göre, ticari kredi kartı kullanıcıları altın alışverişlerini 9 taksit ile yapabiliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun yeni düzenlemesi ile kuyumcu, tüketici ve bankanın mağdur edilmemesi amaçlanmıştır. Böylece, taksit avantajı ile altın piyasası yine canlanmaya başladı. Kuyumcular, bankalar ve tüketiciler eşit oranda bu durumdan faydalanmış oldu.

Kaynak: http://kredikarti.org/kredi-karti-ile-altin-alinir-mi.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ