Şekerbank Hakkında Bilgi

12 Ekim 1953 tarihinde, pancar üreticisinin desteklenmesi maksadı ile Eskişehir’de, Pancar Kooperatifleri Bankası A.Ş olarak kurulan Şekerbank, bu günkü ismini 1956 yılında almıştır. Ankara’ya 1956 yılında taşınan Şekerbank, 1997 yılında hisselerinin bir bölümünü halka arz etmiştir.

2004 yılından itibaren genel müdürlüğünü İstanbul’a taşıyan banka, kobiler, bireysel ve kurumsal bankacılık, tarım ve işletme alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Şekerbank’ın son verilere göre, ülke geneline yayılmış 11 adet bölge müdürlüğü ile 302 adet şubesi bulunmaktadır. Şekerbank’ın halen yurt dışında faaliyetlerini sürdüren 1 adet şubesi bulunmaktadır. Sektörde Anadolu bankacılığı sloganı ile var olan Şekerbank, eko kredi sistemini Türkiye’de ilk kez uygulayan bankadır.

Türkiye’de öncü bankalar konumunda bulunan Şekerbank, dünyada ilk kobi kredileri menkul kıymet ihracını gerçekleştiren banka olarak tarihe geçmiştir.

Şekerbank Kredilerini Kimler Kullanabilir, Kaç Çeşit Kredisi Vardır?

Şekerbank tarafından sunulan krediler; bireysel krediler, tarım kredileri, esnaf-işletme kredileri, kobi kredileri ve kurumsal-ticari krediler olarak gruplara ayrılmaktadır.

Bireysel krediler; taşıt kredileri, ihtiyaç kredisi, eko kredi, konut kredisi ve kredili mevduat hesabı olarak 5 bölüme ayrılmaktadır. Belirlenen şartları sağlayan herkes, Şekerbank’tan bu kredileri kullanma hakkına sahiptir.

Tarımı desteklemek amacı ile verilen krediler, tarımsal yatırım kredileri, tarımsal işletme kredileri, hasat kart ve hasat pos olarak bölümlere ayrılmaktadır. Bu kredi çeşidi isminden de anlaşılacağı gibi, tarımsal faaliyette bulunan üreticileri kapsamaktadır.

Esnaf-işletme kredileri, kobi kredileri ve kurumsal ticari krediler, esnafların kobilerin ve tarımsal alanda faaliyet gösteren işletmelerin, finansal açıdan desteklenmesi maksadı ile verilen kredi çeşitleridir.

Şekerbank İhtiyaç Kredisi

Şekerbank ihtiyaç kredileri, farklı başlıklar altında toplanmakta olup, banka tarafından belirlenen şartları sağlayan herkese verilen kredilerden meydana gelmektedir.

Günümüz itibari ile Şekerbank tarafından verilen bireysel kredileri, yepyeni kredi, ptt kredisi, özgür kredi, kamu çalışanlarına özel kredi, borç transferi kredisi, memur-sen üyelerine özel kredi başlıkları altında toplamak mümkündür.

Verilen diğer ihtiyaç kredi çeşitleri arasında ise, çocuk eğitim kredisi, sms kredisi, profesyonellere özel kredi, emekli maaş müşterisi kredisi, bireysel finansman kredisi ve arsa kredisi bulunmaktadır. Kredilerin tamamında vadeler ve faiz oranları, sektörde görülen uygun imkanlar ile ihtiyaç sahiplerine sunulmakta olup, kredi müracaatları internet üzerinden, Şekerbank şubelerinden ve ATM’ler ile gsm operatörlerinden yapılabilmektedir.

Şekerbank Bireysel Kredi

Şekerbank bireysel kredileri, 5 grupta toplanmaktadır. Taşıt kredileri, konut kredileri, eko kredi yalıtım, eko kredi ve ihtiyaç kredileri bireysel kredileri meydana getirmektedir.

Tüm kredi çeşitlerinde, farklı ürün gruplarına rastlamak mümkündür. Bireysel krediler içerisinde yer alan ihtiyaç kredileri, 11 farklı gruba ayrılmaktadır. Eko kredi olarak bahsedilen kredi çeşidi, enerji tasarrufu ve verimliliği alanında verilen kredileri içermektedir. Aynı başlık altında eko kredi yalıtım ürünü de bulunmakta olup, 3 ay ile 36 ay aralığında vadeler e sahiptir.

Konut kredileri, ev sahibi olmak isteyen herkesin, şartlar dahilinde yararlanabileceği, 10 yıla kadar vadeye çıkabilen ve konut değerinin %75’ine kadar verilen kredi çeşitleridir.

Taşıt kredileri ise,  ikinci el ve sıfır araçlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Şekerbank Ticari Kredisi

İşletmelerin kısa ya da uzun vadeli, finansman ihtiyaçlarını karşılamak maksadı ile verilmekte olan ticari krediler, nakit krediler, gayrı nakit krediler, proje finansmanı ve eko kredi olmak üzere, 4 bölüme ayrılmaktadır. Bu grup içerisinde yer alan nakit krediler, rotatif kredi, spot krediler, dövize endeksli krediler, taksitli ticari krediler ve vergili döviz kredileri gibi bölümlerden meydana gelmektedir.

Gayrı nakit krediler, serbest konulu teminat mektupları ve ihale konulu teminat mektupları olmak üzere iki gruba toplanmıştır. Geçici ve kesin teminat mektupları ile avans teminat mektupları, gayri nakit krediler bölümünde yer almaktadır.

Eko krediler, enerji verimliliğini kapsayan kredi çeşitleridir. Maksat, tüm konutlarda enerji verimliliğinin uygulanmasını sağlamaktır.

Proje finansmanı kredisi ise, büyük ölçekli projelerin finansman desteğini sağlamak amacı ile verilen kredilerdir.

Şekerbank Araç Kredisi

Şekerbank araç kredisi, bireysel kredilerin içerisinde yer alan taşıt kredileridir. Şekerbank taşıt kredileri konusunda iki farklı uygulama ile ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkmaktadır.

15 yaşına kadar olan ikinci el taşıt alımlarına, 48 aya kadar uzanan vadelerde ikinci el taşıt kredisi verilmektedir. İkinci el taşıt kredisi kullananlar teminat olarak, satın aldıkları aracın rehin işlemlerini yaptırabilmektedir.

Sıfır kilometre taşıt kredisi ise, fatura bedelinin 50.000 Türk lirasına kadar olan kısmına yönelik, %70 oranında, 50.000 Türk lirasının üzerindeki bedeller için ise, %50 oranında verilen kredidir.

Taşıt kredilerinde banka tarafından kefil şartı sunulmamakta olup, gerekli görülen hallerde, banka kefil talep edebilmektedir. Taşıt kredisi kullanımında istenilen evraklar ile ilgili detaylara, internetten ya da şubelerden ulaşmak mümkündür.

Şekerbank Ev Kredisi

Şekerbank ev kredisi, bireysel krediler bölümünde bulunan konut kredileridir. Konut kredileri, kendi içerisinde 6 farklı gruba ayrılmakta olup, kentsel dönüşüm kredisi, yeniden finansman konut kredisi, kooperatiften konut kredileri, konut tamamlama kredileri, 30 yıl vadeli konut kredisi ve iş yeri kredisi bu 6 grubu meydana getirmektedir.

Ev almak isteyenler, kira derdinden kurtulmak isteyenler, bütçelerine uygun vade ve faizler ile bu hayallerine Şekerbank aracılığı ile kavuşabilmektedir.

10 yıla kadar uzayan konut kredilerinde verilen miktar, ekspertiz değerinin %75’dir. Teminat olarak evin ipoteği Şekerbank tarafından yeterli görülmektedir.

Konut kredisi kullandıktan sonra, krediyi erken kapatmak isteyenler, 36 ayı aşmayan kredi tiplerinde %1, 36 ayı aşan kredi tiplerinde ise, % erken ödeme ücreti vermektedir.

Şekerbank Kredi Kartları Nelerdir?

Şekerbank tarafından verilen kredi kartları, şeker bonus kart, bütçem benim bonus kart, taraftar kart, memur-sen bonus kart, şeker kart ve koop kart bonus olarak 6 farklı çeşide ayrılmaktadır.

Şeker Bonus Kart

Master card ve visa card amblemine sahip olan şeker bonus kart, nakit avans kullanımına, taksitli alış veriş yapılmasına ve normal alış veriş yapılmasına imkan sağlayan kredi kartıdır. Yapılan her alış veriş ve işlem neticesinde, bonus kazandırma özelliği bulunan kartta, %20 oranında bonus kazanma şansı bulunmaktadır. Ayrıca bu kredi kartı ile fatura ödemeleri de gerçekleşmektedir.

Memur-sen Bonus Kart

Memur-sen’e bağlı bireylerin ve ailelerinin yararlanabileceği bir kredi kartıdır. Sendikaya bağlı tüm memurlar bu kredi kartını alabilmekte olup, kullanıcılarına birçok avantaj sunmaktadır. 15.000 TL ferdi kaza sigortası, %30 kasko indirimi, %10 trafik poliçesi indirimi ve %25 dask poliçesi indirimi sunulan avantajlar arasında bulunmaktadır.

Bütçem Benim Bonus Kart

Bütçem benim bonus kart, bayanlara verilen bir kredi kartıdır. Belirlenen limitler dahilinde, aylık harcamaların kontrol altına alınması hedeflenmektedir.

Şeker Kart

Alış verişlerde, nakit avans işlemlerinde, taksitli alış verişlerde, fatura ödemelerinde ve düzenli ödemelerde kullanılan şeker kart, bonus kazanma imkanını da suna bir kart çeşididir.

Taraftar Kart

Spor kulüplerinin taraftarlarına verilen ve üzerinde ilgili kulübün renkleri ile amblemi bulunan bir karttır. %20 bonus kazanma şansını kullanıcılarına vermektedir.

Koop Kart

Kooperatiflerde geçerli olan bir kredi kartı çeşidi olup, S.S Tüketim Kooperatifi Merkez Birliği’ne bağlı üyeler için verilen bir kart çeşididir. Alış verişlerde, taksitli alış verişlerde ve nakit ihtiyaçlarında kullanılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ