Kuveyt Türk Kimin

Kuveyt Türk faizsiz bankacılık anlayışına uygun olarak kurulmuş bankalardan bir tanesidir.1977 yılında Kuveyt’te kurulmuş bir katılım bankasıdır.Bankanın sloganı “sağlam bankacılık”tır. 46 şubeden oluşan yerel ağı ile Kuveytteki 2. büyük bankadır ve Merkez Bankası kapsamında faaliyet göstermektedir. Tüm dünyada da faizsiz bankacılık alanında faaliyet gösteren kurumlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.  Tüm şube sayısı 290, ATM sayısı da 300 civarındadır. Teknoloji ve bilgisayar çağına ayak uydurarak internet üzerinden internet bankacılığı ve telefon bankacılığı alanlarında da alt yapısını güçlendirmiştir.

Kuveyt Türk sermayesinin %62’si Kuveyt Finans  Kurumu’na (Kuwait Finance House) ,%9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu’na , %9’u İslam Kalkınma Bankasına, %18’i Vakıflar Genel Müdürlüğüne, %2’si de diğer ortaklara aittir.  Ülkemizde Özel Finans Kurumu statüsünde 1989 tarihinde kurulmuştur. Çünkü o günlerde yabancıların doğrudan Türkiye’de banka kurmasına onay verilmemekteydi. Daha sonraki yıllarda ise yeni çıkan kanunlar çerçevesinde  Türkiye’de ki faaliyetlerine katılım bankası olarak devam etmiştir.

Yani sermayedarlar toplayıp ülke içinde yatırımlar yaparak büyümektedir. Bu özelliği sebebiyle katılım bankasıdır,yani sayısı sermayedara sahiptir.Yani Kuveyt Türk’ün arkasında yüzlerce irili ufaklı şirket destekçi olarak yer almaktadır. Bu sebeble kesinlikle Kuveyt Türk’ün sahibi şudur diyemeyiz.  Kuveyt Türk Türkiye ile birlikte Bahreyn, Malezya, Ürdün ve Suudi Arabistanda da faizsiz bankacılık faaliyetlerine devam etmektedir.Avustralya ve Singapur’da temsilcilik ofislerine sahiptir.

Kuveyt Türk bankası gayrimenkul,ticaret finansı, yatırım portföyleri ve diğer ürün ve hizmetleriyle faizsiz bankacılık prensiplerine uygun birçok ürün ve hizmet sunmaktadır. Diğer bankaların aksine topladığı paralarla oluşturduğu fonu yabancı bankalara veya fonlara yatırmak yerine reel yani gerçekçi sektörlere yatırım yaparak ekonomiye de katkı sağlayacak şekilde yapmaktadır.

Prestijli uluslararası ajanslar Kuveyt Türk’e yüksek kredi notları vermiştir. Standart&Poors’un kısa ve uzun vadeli yatırımlar için Kuveyt Türk’e verdiği not A/A2’dir. Fitch İnternational’ın uzun vadeli IDR ve kısa vadeli IDR için Kuveyt Türk’e verdiği kredi notu sırasıyla A+/F1 ve Moody’sin verdiği kredi notu ise Aa3’tür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ