Başkasının Findeksini Öğrenme

Önemini her geçen gün arttıran findeks kredi notu, günümüzde bankalar haricinde ticari işletmeler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Özellik ile taksit ile ürün satışı gerçekleştiren ürün satıcıları ya da hizmet sunucuları, başkasının findeksini öğrenme yoluna gitmekte ve bu sayede, mal ya da hizmet almak isteyen müşterilerin maddi durumlarını gözleyebilmektedir.
Bu hizmeti kullanmak isteyen işletmeler, tıpkı bireysel kullanıcılar gibi findeksin ana sitesi üzerinden bir hesap oluşturmakta ve sisteme dahil olarak seçtikleri pakete göre işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Bireylerin bankalar ile olan ilişkilerini düzenleyen, daha doğrusu, bankalar ile olan kredi ilişkilerini kayıt altına alıp, nota döndüren sistem, bilindiği üzere findeks kredi notu olarak ifade edilmektedir. Bunu oluşturan işletme, hem bireylere, hem de kurumsal olarak hizmet veren işletmelere yönelik uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde, ticari faaliyette bulunan işletmeler, karşılarına gelen müşterilerin son 5 yıl içerisinde bankadan aldıkları kredileri ödeyip ödeyemediklerini ve halen üzerlerinde bir kredi bulunup bulunmadığını ve açık kredilerini ödeyip ödeyemediklerini de görebilmektedir.

Başkasının Findeksini Öğrenme Nedir?

İşletmeler tarafından yapılan bu uygulama, başkasının findeksini öğrenme olarak isimlendirilmektedir. Hizmet sunucular, bankalar arası sistem olarak bilinen bu uygulamayı hem bireylere, hem de işletmelere sunmaktadır. Findeks kredi notu, genellik ile oto kiralama şirketleri, cep telefonu ya da mobilya mağazaları, beyaz eşya satıcıları gibi işletmeler tarafından izlenmektedir. Bu alanda hizmet veren ya da ürün satan işletmeler, başkasının findeksini öğrenme gereğini duymaktadırlar.
Bu sayede işletmeler, ürünlerinin ya da hizmetlerinin bedellerinin geri dönüp dönmeyeceği konusunda emin oldukları düşünmektedirler. Burada önemli olan husus, bu tip işletmelerin karşılarına gelen müşterilerin onayını almadan her hangi bir işlem yapamıyor olmalarıdır. Bu neden ile bahsedilen sektörlere ya da benzeri sektörlere müracaat eden herkes, kendi rızaları olmadan, kendileri hakkında findeks sorgulaması yapılamayacağını bilmelidir. Diğer bir ifade ile başkasının findeksini öğrenmeye çalışan işletmelerin elinde, her bireyin kredi notu bilgileri bulunmamaktadır Böyle bir uygulama yoktur. Rızası alınmadan hiçbir işletme, hiçbir kimsenin kredi notunu öğrenemez ve buna hakkı yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ