Findeks Rengi Yeşil Olana Kredi

Findeks raporu, bankaların müşterileri hakkında düzenlemiş oldukları kredi hareketlerini içeren bir rapordur. Bankalar tarafından düzenlenen bu rapor ile Türkiye Bankalar Birliğine ait risk merkezine gönderilir. Risk merkezi bu raporları kayıt altına alır ve bağlı olan bankalar ile paylaşıma sunar.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks risk raporunu belirleyen unsurlar arasında, bireylerin bankalar ile olan finansal ilişkileri bulunmaktadır. Bankalardan taşıt kredisi, konut kredisi, tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi ve benzeri başlık altında kredi kullananlar ile kredi kartına sahip olanlar, bu raporlara dahil olan bireylerdir. Raporun belirlenmesinde, kişilerin ödeme performansları dikkate alınır. Ödemesini geciktirenler, düzenli ödeme alışkanlığı edinemeyenler, 3 ay ödeme yapmayanlar ya da düzenli ödeme yapanlar, belirtilen findeks raporunda, bu işlemleri nedeni ile yer alırlar.
Raporlarda bireylere yönelik renk tonları yer almaktadır. Bahsedilen renk tonları aslında bireylerin kullanmış olduğu kredilerdeki hareket tarzlarını belirler. Kırmızı, turuncu, sarı, açık yeşil ve koyu yeşil, findeks raporunda belirlenen renk tonlarıdır. Bu gruplar içerisinde en iyi konumda bulunan müşteri portföyü koyu yeşil ile belirlenmiştir.
Sıkça karşılaşılan findeks rengi yeşil olana kredi söyleminin altında, bu grupta yer alan bireylerin yüksek olan kredi puanları kastedilmektedir. Genel olarak bu bireyler, 1.700 ile 1.900 arası puana sahip olan çok iyi olarak ifade edilen bireylerdir. Bu grupta yer alan şahısların müracaatları genelde olumlu değerlendirilir.

Findeks Rengi Yeşil Olana Kredi Nedir?

Findeks raporlarında yer alan 4 renk tonundan birisi olan ve findeks rengi yeşil olana kredi olarak isimlendirilen tanım, aslında düzenli ödeme yapan banka müşterilerini tanımlamaktadır. Kredi kullanan ya da kredi kartına sahip olan bireyler ile kredi kullanan ya da çek kullanan ve benzeri durumlara muhatap olan işletmeler, bu gruba dahil edilmektedir.
Bu grupta bulunan üyeler, bankalar ile olan tüm işlemlerinde olumlu performans sergilemiş, ödemelerini geciktirmemiş ve kredilerin geri dönüşümünde hiçbir sorun yaşamamış, kişi ya da kuruluşlardır. Findeks rengi yeşil olana kredi olarak ifade edilen bu grup üyeleri, bankalara müracaat ettikleri anda gelirleri ile orantılı olmak şartı ile diledikleri anda kredi kullanma imkanına sahip olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ