Findeks Renk Puan Aralıkları

Bireylerin son 5 yıl içerisinde kullanmış oldukları kredilerin ve kredi kartlarının bilgilerinin yer aldığı ve bu krediler ile kredi kartlarına yönelik ödeme işlemlerinin takip edildiği sistem, findeks olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca, sistem içerisinde son 5 yıllık dönem haricinde, aktif olan krediler ve kredi kartları ile bunlara ilişkin hareketlerde yer almaktadır.
Sistemin temel çalışma mantığında, findeks renk puan aralıkları belirleyici rol oynamaktadır. Bu renk grupları, 3 ana grupta toplanmaktadır. Her bir grup, kredi talebinde bulunan ya da bulunacak şahısların risklerini içeren rakamlardan meydana gelmektedir.

Findeks Renk Puan Aralıkları Nelerdir?

3 ana grupta toplanan findeks renk puan aralıkları, kırmızı, sarı ve yeşil olarak belirlenen renkler ile bu renklere bağlı sayısal değerlerden oluşmaktadır.
Kırmızı olarak belirtilen renk grubunda 0 puan ile 699 puan aralığı yer almaktadır. Bu grupta bulunan bireylerin kredi kullanmaları imkansızdır. Bankacılık sektöründe bu grupta bulunanlara çok riskli ifadesi kullanılmaktadır. Eğer sizlerde findeks puanınızı öğrenmiş ve bu grupta yer aldığınızı tespit etmiş iseniz, her hangi bir bankaya, her hangi bir kredi için başvurmanıza gerek yoktur.
Sarı olarak belirtilen renk grubunda 699 puan ile 1499 puan aralığı yer almaktadır. Bu grupta yer alan bir bireyin kredi veren kuruluşlar tarafından istenilen şartları karşılaması halinde, kredi kullanma şansı zayıfta olsa bulunmaktadır. Bankacılık sektöründe, bu grupta yer alanlar riskli ve aynı zamanda az riskli ifadesi ile tanımlanmaktadır.
Yeşil olarak belirtilen renk grubunda 1499 puan ile 1900 puan aralığı yer almaktadır. Bu gruba dahil olan bireyler, rahatlık ile kredi kullanabilmekte ve risksiz grup olarak ifade edilmektedirler. Yeşil grupta bir bireyin yer alması, sınırsız ve sorunsuz kredi kullanılacağı anlamına gelmemektedir. Tahmin edileceği üzere, kredi kullanımında belgelenen gelirler ya da kişinin maddi varlığı önem taşımaktadır.

Findeks Rengine Göre Kredi Başvurusu

Her hangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunmadan öce, findeks renk puan aralıkları ve findeks notunun öğrenilmesi önemlidir. Kırmızı ya da sarı grupta bulunan bir şahsın bu notu öğrenmesi, banka ile olan ilişkilerini düzenleyebileceği anlamına gelmektedir. Şartlar düzeldikçe gruplarda düzelme sağlanacak ve kredi çekme şansı yükselecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ