Sanal Pos Hata Kodları

Çoğumuz Sanal Pos Hata Kodları hakkında çok detaylı bilgiye sahip değiliz ama bir yerlerde mutlaka duymuş ve merak etmişizdir. Peki nedir bu sanal pos hata kodları ve hangi alanlarda kullanılır? İşte bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtelim bu hata kodları E-Ticaret alanlarında kullanılır. Eğer sizde E-Ticaret sektöründe çalışıyorsanız ödeme anlarındaki hata kodlarının hepsini bilmek zorundasınız. Müşteri bir ürün aldığında ya da siz bir şeyler aldığınızda yaşanacak sorunlarda bu kodlar ortaya çıkacak ve muhtemelen siz bunun ne demek olduğunu bilmeyeceksiniz. Ama siz bu kodları öğrenirseniz hem yanlış işlemlerin önüne geçebilecek hem de müşterilerinize daha iyi hizmet verebileceksiniz. E-Ticaret sektörünün tamamında oluşan hatalarda bu kodlar ortaya çıkmaktadır. Bu kodlar evrensel olduğu için çoğu yerde aynıdır. Şimdi bu kodların en çok kullanılanlarını sizler için anlatalım.

Kod 99  The Card Failed Compliancy Checks

Bu kod çıktığı zaman şunu anlamalıyız; kredi kartı numarası geçerli değil.

Kod 99 The Card Has Expired

 Bu koddan anlamamız gereken kartın son kullanım tarihinin yaklaştığıdır ve kartın kullanım tarihinin uzatılması gerektiğidir.

Kod 99 Insufficient Permissions To

 Bu kod, kullanıcı hatasının vurgular. Yani bir işlem yapılırken kartla ilgili bir alışveriş yapılmış olabilir fakat bu alışveriş buna yetkili olmayan kartı kullanma yetkisine sahip olmayan biri tarafından yapılmış demektir.

Kod 10 Reserved

 Yetkisiz işlem anlamına gelmektedir kartla ilgili bir sıkıntı var demektir.

Kod 82 Incorrect CVV

 Cvv kodu kart sahibi banka tarafından reddedildi.

Kod 34

Muhtemelen çalıntı kart. El koyunuz.

Ülkemizde de kullanılan Sanal Pos Hata Kodları yukarıda belirtilen şekildedir. Çoğu banka bu kodları aktif olarak kullanmaktadır. Peki hangi bankalar bu kodları kullanmaktadır? İşte bu bankalar şu şekildedir; Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi bankalar, bankalar aracılığıyla yapılan kart işlemlerinde bu kodlar sayesinde yapılan işlemleri takip edebilmekte ve yapılan yasa dışı işlemlere anında müdahale etmektedir. Bizlerde bu kodları öğrenirsek ve E-Ticareti kullanıyorsak işimiz son derece kolay olur. Hem güvenli alışveriş yapmak hem de güvenli satış yapmak isteyenlerin bu kodları öğrenmesi gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ