Tarım Dışı İstihdam Nedir?

Tarım dışı istihdam cümlesini duymayanımız yoktır ancak ne anlama geldiğini tam olarak hiçbirimiz bilemeyiz. Aslında çok kafa yorduracak bir açılımı yok tıpkı cümleden anlayacağınız gibi tarım endüstrisi hariç son ay içinde çalışan insanların sayısındaki değişiklik demektir.

Yani tarım hariç bütün sektörlerde çalışan kişilerin sayısını gösterir. Kişilerin sayısının artması o ülkenin para biriminde pozitif bir etki tam aksine kişi sayısının azalmasında o para birimi üzerinde olumsuz etki yapmasıdır.

tarım kredi kooparatif

tarım kredi kooparatif

Tarım dışı istihdam değişimi her ayın ilk cuma günü saat 15:30’da açıklanan ve ABD’de tarım dışı sektörlerdeki bir aylık istihdam değişim rakamını yaklaşık 160.000 iş yerinde anket ile hesaplanan önemli bir veridir. Peki neden bu hesaplama yapılırken tarım bunun içinde bulunmaz. Çünkü tarım mevsimsel bir çalışmaya tabidir.

Kendi ülkemizden örnek verelim. Mevsimlik işçileri hepimiz biliyoruz, bu kişiler yaşadıkları yerden başka tarım işi olan bir şehrimize giderek burada çalışır ve işi bitince de geri yaşadığı yere döner durum böyle olunca tarımda çalışan kişi sayısını belirlemek biraz zor. Çünkü tarım mevsimselliği olan bir çalışma şekline sahip bu nedenle sağlıklı bir veri alınamayacağından dolayı tarım bu işin dışında tutulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ