Tarım Kredi Kooperatifi Borçları Affı

Çiftçilere ve tarımla uğraşan kişilere en büyük ekonomik desteği sağlamakta olan kurum Tarım Kredi Kooperatifleri olmakta ve pek çok kişi bu yerden uygun şartlarda kredi alarak mevcut olan para sıkıntısını çözmeye çalışmaktadır. Hal bu iken kimi vatandaşlar almış oldukları kredileri ödemekte zorluk çekmekte bu durum da söz konusu yere ödenmemiş ve her geçen gün daha da biriken kredi borçlarının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Anlatılan durumdan mustarip olan kişilerin sayısı yadsınamayacak kadar fazla olsa da son günlerde gündeme gelmiş olan Tarım Kredi Kooperatifi borçları affı konusu pek çok çiftçimiz için müjde niteliği taşımakta ve onların devlete olan kredi borçlarından kurtulmalarını sağlayacak özellikler taşımaktadır.

Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Borçlara Af Mı Geliyor?

Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş’un bu konuda yapmakta olduğu açıklamalar pek çok kişide mevcut olan borçların af kapsamına gireceği konusunda ümitler uyandırmış olsa da aslında verilecek olan hizmet bir aftan çok kredi yapılandırma hizmeti olma özelliği taşımaktadır.

çiftçilik

Yapılmakta olan açıklamayı daha net bir şekilde yorumlamamız gerekir ise 31 Aralık 2016 tarihi itibari ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’ndan tarımsal harcamalar için alınmış olan kredilerin belli bir süreliğine ertelenmesi ve aynı zamanda yapılandırılması olanağı sunulmaktadır. Bu kredilerin takibe düşmüş ya da söz konusu çiftçiler kara listeye bile girmiş olsa adı geçen imkandan faydalanma olanağı mevcut olmaktadır. Başka bir deyişle istisnasız olarak her türlü borçlu çiftçi kredisini hem yapılandırmakta hem de erteleyebilmektedir.

Tarım Kredi Kooparatifleri Borç Yapılandırma

Bu konu ile alakalı olan diğer tüm detaylar ise şu şekildedir;

  1. Söz konusu olan bu erteleme ve yapılandırma işleminde yeniden uygulanacak olan faiz oranı yüzde 3 olarak tespit edilmiş olup bu konuda hiçbir seçme şansı mevcut olmamaktadır,
  2. Bu uygulamadan Ziraat Bankası’na borcu olan 10 bin çiftçi, Tarım Kredi Kooperatiflerine ise borcu olan 32 bin çiftçi faydalanabilmektedir.
  3. Mevzu bahis olan bu erteleme işlemini ise yalnızca beş yıl süre ile düzenleme imkanımız vardır.
  4. Eğer bu kapsamda mevcut olan borcunuzu bir defada ödemek isterseniz de sizden hiçbir şekilde faiz alınmayacak olması bu konuda bilinmesi gereken bir başka önemli detaydır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ