Kredi Kartı Provizyon Süresi ve İptali

Provizyonun kelime anlamı; bankacılık işlemlerinde yapılan bir ödemeye limitlerin yeterli olduğudur. Kredi kartlarında ise yapılan bir ödemenin ekstreye yansımadan önceki bekleme sürecini ifade etmektedir.

Günümüzde hemen hemen herkesin en az bir kredi kartı bulunmakta ve pek çok kişi bu kredi kartları aracılığı ile oldukça fazla sayıda alışveriş yapmaktadır. Bu sebeple de kredi kartı provizyonu kelimesi ile çok sayıda kişi karşılaşmakta ve ne anlama geldiği konusunda tereddütler yaşayan kişi sayısı da oldukça yüksek olmaktadır. Bu konuda ilk olarak kredi kartı provizyonu ile alakalı bilgileri vermekte oldukça fayda vardır. Kredi kartı provizyon işlemini bir örnek ile açıklayacak olur isek; sahip olduğumuz kart ile bir alışveriş yaptığımız zaman gün içerisinde hesap işlemlerimizi kontrol ettiğimizde yapılan alışverişin tutarının limitimizden düşmediğini ve kredi kartı ekstremizde de yapılan alışverişe dair bilgilerin bulunmadığını görürüz. Kimi zaman bankalar göre farklılık göstermekle beraber limit yine azalmamakla beraber yaptığımız alışverişi ekstrede görürüz ama yanında da yapılan bu alışverişin hali hazırsa provizyon süreci içerisinde olduğunu belirten bir ibare de mutlak suretle bulunmaktadır.

Provizyonda bekleyen işlemler sorgulama Akbank, Garanti, Ziraat, Vakıfbank, Yapı Kredi, Halkbank

Söz konusu bu durumun asıl sebebi, kredi kartı ile alışveriş yaptığımız yerin kullandıkları pos makinası aracılığı ile kapanış yapmamış olmamasıdır. Eğer kartımızla alışveriş yaptığımız yer ya da internet sitesi biz alışveriş yapar yapmaz pos cihazı ile kapanışı sağlasa idi herhangi bir provizyon süresi söz konusu olmazdı. Başka bir deyişle provizyon süresi genel çerçevede bizim alışveriş yaptığımız andan itibaren başlayan ve kredi kartımız ile alışveriş yaptığımız yerin ya da internet sitesinin pos cihazı ile yapacağı kapanış zamanına kadar süren zaman dilimidir. Alışveriş yaptığımız yer pos makinesi ile kapanışı sağladıktan sonra yapmış olduğumuz harcama kredi kartı limitimizden düşülecek ve ekstremize de yansıtılacaktır.

Söz konusu bu provizyon süresi içerisinde yapmış olduğumuz işlemi iptal ettirmek de ihtimaller dahilinde olmaktadır. Ancak bu durum işlem yaptığımız bankaya göre farklı süreçlere sebep olmakta, kimi bankalar bu iptal başvurusunu kabul ederken kimisi de geri çevirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ